Rugaciunile lui Neymar au avut efect! Starul brazilian a avut o prestatie de vis pe Allianz Arena! A oferit doua assisturi si a stabilit un record in Champions League

Neymar Bayern Munchen Champions League Paris Saint-Germain Liga Campionilor Rugaciunile lui Neymar au avut efect! Starul brazilian a avut o prestatie de vis in prima repriza de pe Allianz Arena! A oferit doua assisturi si a stabilit un record in Champions League
Data publicarii: Miercuri 07 Aprilie 2021, 22:57
Data actualizarii: Miercuri 07 Aprilie 2021, 23:02

Paris Saint-Germain a facut o prima jumatate de ora de vis pe Allianz Arena impotriva lui Bayern.

In primul meci al reeditarii finalei din sezonul trecut, echipa lui Mauricio Pochettino au condus cu 2-0 dupa 28 de minute. La acest rezultat a contribuit din plin Neymar, care a dat pasele decisive la ambele goluri.

Mai intai, in minutul 3, starul brazilian a condus un contraatac al parizienilor si i-a pasat excelent lui Kylian Mbappe, care l-a invins pe Neuer cu un sut puternic din 12 metri.

Ulterior, in minutul 28, in urma unui corner, mingea a fost respinsa de jucatorii lui Bayern, insa a ajuns la Neymar, care de la 35 de metri i-a dat o pasa de pe alta lume cu piciorul stang lui Marquinhos, care l-a executat fata emotii pe portarul lui Bayern.

Astfel, Neymar a ajuns la 25 de pase decisive in UEFA Champions League, mai multe decat orice alt jucator de cand si-a facut brazilianul debutul in cea mai importanta competitie inter cluburi din Europa.

Se poate spuna ca rugaciunile pe care le-a facut vedeta lui PSG inaintea acestui meci au avut efect. Inainte de startul partidei de pe Allianz Arena, Neymar a postat pe Twitter mesajul: "Fie ca Dumnezeu sa ne binecuvanteze si sa ne protejeze".