Carlo Ancelotti finala champions league Real Madrid - Manchester City Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 05 Mai 2022, 08:12
Data actualizarii: Joi 05 Mai 2022, 08:20

Real Madrid a revenit spectaculos în meciul cu Manchester City, cu două goluri marcate în prelungirile timpului regulamentar, și a câștigat cu 3-1, după ce Karim Benzema a transformat un penalty în prima repriză de prelungiri.

După acest meci, Carlo Ancelotti, antrenorul italian al celor de la Real Madrid, a intrat în istoria celei mai importante competiții intercluburi din lume. A devenit primul antrenor care a ajuns în cinci finale ale UEFA Champions League.

La Paris, Ancelotti se va duela cu Jurgen Klopp, aflat la a patra finală de Champions League din cariera sa de antrenor.

Nu este singura performanță cu care se poate lăuda italianul. Acesta este și proaspăt campion în La Liga.

Real Madrid - Liverpool, finala Ligii Campionilor

În ultimul act, Real Madrid va întâlni Liverpool, formație care a trecut în semifinale de Villarreal,scor 5-2, la general.

Finala Champions League din acest sezon se va disputa la Paris, pe Stade de France, sâmbătă, 28 mai, de la ora 22:00.

Cele două formații s-au duelat de opt ori în Liga Campionilor. Real Madrid s-a impus de patru ori, un meci s-a încheiat la egalitate, iar Liverpool a câștigat în trei rânduri.