Rodrygo Champions League Liga Campionilor Manchester City Real Madrid Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 05 Mai 2022, 00:21
Data actualizarii: Joi 05 Mai 2022, 00:22

Rodrygo a marcat două goluri pentru Real Madrid contra lui Manchester City, în timpul regulamentar, reușind astfel să trimită meciul în prelungiri.

Manchester City a deschis scorul în minutul 73, prin Riyad Mahrez, iar spre final a mai ratat două ocazii importante prin Jack Grealish. Când nimeni nu se mai aștepta, Real Madrid a dus meciul în prelungiri, după dubla lui Rodrygo.

Rodrygo, goluri cruciale în Real Madrid - Manchester City

Introdus în minutul 68, brazilianul a marcat în minutul 90 pentru 1-1, după o pasă a lui Benzema în fața porții. Câteva zeci de secunde mai târziu, Rodrygo a făcut dubla cu o lovitură de cap imparabilă și a declanșat nebunia pe Santiago Bernabeu.

Potrivit Opta, Rodrygo a devenit primul jocul care marchează de două ori în minutul 90 al unui meci eliminatoriu din UEFA Champions League.

În plus, trecuseră aproape patru ani de când o rezervă a lui Real Madrid reușise ultima dată să intre pe parcursul unui meci din UEFA Champions League și să reușească o dublă. Ultimul a fost Gareth Bale, în finala Champions League din 2018, contra lui Liverpool, scor 3-1, scrie sursa citată.

Și Karim Benzema, autor al golului de 3-1 din prelungiri, a atins o bornă deosebită. Francezul a ajuns la 10 goluri marcate în fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor, egalând recordul lui Cristiano Ronaldo din sezonul 2016/2017.