GALERIE FOTO Real Madrid - Manchester City 3-1 | Spaniolii reușesc minunea pe Bernabeu! Ne întoarcem în 2018! Real Madrid - Liverpool este finala Champions League!

Real Madrid Liga Campionilor Liverpool Luka Modric Manchester City Liga Campionilor
Data publicarii: Miercuri 04 Mai 2022, 22:00
Data actualizarii: Joi 05 Mai 2022, 00:44

Real Madrid a obținut o calificare dramatică în finala UEFA Champions League.

Real Madrid - Manchester City 3-1

După 90 de minute modeste, Real Madrid dă lovitura în minutele de prelungiri, unde Rodrygo a marcat de două ori. Asaltul spaniolilor a continuat și în cele 30 de minute adiționale, când Benzema a fructificat o lovitură de la 11 metri și a obținut biletul pentru finala Champions League. Acolo, madrilenii vor reedita actul secund din 2018, când s-au impus cu 3-1 împotriva lui Liverpool, și au câștigat al 13-lea trofeu european din istorie.

Final.

Min. 105: Ocazie Manchester City! Courtois respinge centrarea deviată de Foden, iar Fernandinho nu poate să reia din câțiva metri cu jumătate de poartă goală.

Min. 95: GOL Real Madrid! Benzema însrie și îl învinge pe Ederson de la 11 metri.

Min. 93: Penalty pentru Real Madrid! Benzema este faultat în careu de către Ruben Dias.

Final. Urmează prelungiri.

Min. 90+2: GOL Real Madrid! Rodrygo face dubla în doar 2 minute. Fructifică centrarea lui Carvajal cu o lovitură de cap.

Min. 90: GOL Real Madrid! Karim Benzema îl servește pe Rodrygo în fața porții, iar brazilianul îl învinge pe Ederson.

Min. 86: Ocazie Manchester City! Joao Cancelo putea închide definitiv meciul, cu un șut de la distanță, dar Courtois are o nouă intervenție bună.

Min. 73: GOL Manchester City! Mahrez înscrie cu un șut superb la colțul scurt și o duce pe City cu un pas în finala Champions League.

Min. 46: Ocazie Real Madrid! Spaniolii puteau da lovitura încă din primele secunde din acturl secund, însă Vinicius nu prinde poarta lui Ederson.

Min. 46: A început repriza a doua.

Pauză.

Min. 40: Ocazie Manchester City! Foden șutează din afara careului, însă Courtois nu este surprins de execuția englezului.

Min. 20: Ocazie Manchester City! Bernardo Silva este angajat de De Bruyne, dar Courtois are o paradă extraordinară.

Min. 15: Ocazie Manchester City! De Bruyne trimite un șut violent din afara careului, dar Courtois reține fără probleme.

Min. 1: A început meciul.

Echipele de start

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Fernandez, Mendy - Kroos, Casemiro, Modric - Valverde, Benzema, Vinicius

Manchester City: Ederson - Walker, Dias, Laporte, Cancelo - Silva, Rodri, De Bruyne - Mahrez, Jesus, Foden

După calificarea lui FC Liverpool (2-0 și 3-2 cu Villarreal), în această seară vom afla și a doua finalistă a Ligii Campionilor: Real Madrid - Manchester City este LIVE TEXT pe sport.ro de la ora 22:00.

Englezii lui Pep Guardiola au câștigat partida tur de pe teren propriu cu 4-3, iar returul de pe ”Santiago Bernabeu” anunță un nou meci mare.

Starul lui Real Madrid: ”Nici măcar nu mai știu câte Ligi ale Campionilor am câștigat”

”Nu poate fi vorba de noroc (n.r. - faptul că Real a ajuns în semifinale) atunci când ai câștigat atâtea Ligi ale Campionilor. Nici măcar nu mai știu câte am câștigat.

E puțin nedrept ca unii să arunce totul pe seama norocului. Dar nu avem ce face, ne amuză astfel de opinii”, a spus Luka Modric la conferința de presă dinaintea întâlnirii cu City.

Real Madrid a sărbătorit în week-end câștigarea titlului de campioană în La Liga, în timp ce englezii lui Guardiola încă se luptă pentru trofeul Premier League cu aceeași Liverpool pe care ar putea-o întâlni și în finala Champions League de la Paris.

Echipele probabile, conform Marca

Real Madrid: Thibaut Courtois - Dani Carvajal, Eder Militao, Nacho Fernandez, Ferland Mendy - Luka Modric, Casemiro, Toni Kroos - Fede Valverde, Karim Benzema, Vinicius Junior

Antrenor: Carlo Ancelotti

Absenți: David Alaba, Gareth Bale (accidentați)

Manchester City: Ederson - Joao Cancelo, Ruben Dias, Aymeric Laporte, Nathan Ake - Bernardo Silva, Rodri, Kevin De Bruyne - Phil Foden, Gabriel Jesus, Raheem Sterling

Antrenor: Josep Guardiola

Absenți: John Stones, Kyle Walker (accidentați)