Klopp, savuros: „Aș vrea să fiu în locul lui Ancelotti!” Ce a spus despre starurile lui Real Madrid

Liverpool Carlo Ancelotti Champions League Jurgen Klopp Real Madrid Liga Campionilor Jurgen Klopp
Data publicarii: Marti 14 Martie 2023, 22:54
Data actualizarii: Marti 14 Martie 2023, 22:53

Liverpool va face deplasarea pe „Santiago Bernabeu” pentru returul din optimile Champions League împotriva grupării „blanco”.

În tur, „cormoranii” au început perfect meciul, cu două goluri în primele 15 minute, însă Real Madrid a întors miraculos pe „Anfield” și a „spulberat-o” pe Liverpool, marcând de cinci ori în poarta lui Alisson.

Înainte de confruntarea din deplasare, Jurgen Klopp a vorbit în cadrul unei conferințe de presă și a evidențiat faptul că ar prefera să fie în locul lui Carlo Ancelotti, tehnicianul lui Real Madrid.

„Real Madrid e favorită, dar avem o îndatorire să încercăm măcar unu la sută. Nu ne putem focusa doar pe Vinicius. Vom încerca să facem ce am făcut și în prima repriză pe Anfield. Real e o echipă mare și când miroase sânge, nu te lasă chiar așa ușor. Au tot respectul meu, ei au jucători care au reprezentat o generație incredibilă: Modric, Kroos și Benzema.

Categoric aș prefera să fiu în locul lui Ancelotti”, a spus Jurgen Klopp, printre altele, citat de Tuttomercatoweb.

Real Madrid pleacă cu prima șansă în retur, când Liverpool va face deplasarea pe „Santiago Bernabeu” pe 15 martie. Meciul va fi LIVE TEXT și pe www.sport.ro de la ora 22:00!

Liverpool - Real Madrid 2-5

Partida a început cum nu se putea mai bine pentru „cormorani”. Darwin Nunez a înscris o bijuterie de gol cu călcâiul în minutul patru, iar Mohamed Salah a majorat diferența după o eroară colosală făcută de Thibaut Courtois în minutul 14.

Ulterior, Vinicius Junior a plasat un șut la colțul lung și l-a învins pe Alisson în minutul 21. Portarul lui Liverpool a gafat 15 minute mai târziu în fața aceluiași brazilian, când a trimis o minge direct în picioarele acestuia, iar balonul a sărit în poartă și tabela a indicat 2-0.

În partea a doua a meciului, Real Madrid a început recitalul. Mai întâi, Eder Militao a pus gruparea „blanco” în avantaj în minutul 47. Karim Benzema a dus scorul la 4-2 în minutul 55, iar francezul și-a mai trecut în cont un gol în meciul de pe Anfield în minutul 67.