Jurgen Klopp și-a făcut planul pentru vara viitoare, după măcelul de pe Anfield cu Real Madrid

Jurgen Klopp Liverpool Premier League Anglia
Data publicarii: Vineri 24 Februarie 2023, 22:08
Data actualizarii: Vineri 24 Februarie 2023, 22:11

Liverpool a suferit o înfrângere usturătoare cu gruparea „blanco”, scor 2-5, în turul optimilor din Champions League.

„Cormoranii” au avut un start fantastic de meci. Au înscris de două ori și totul părea roz pentru formația de pe Anfield, însă Real Madrid a întors incredibil soarta meciului și a umilit-o pe Liverpool fără drept de apel.

Antrenorul „cormoranilor”, Jurgen Klopp, a vorbit în cadrul unei conferințe de presă despre faptul că în vară trebuie să aducă întâriri la Liverpool. Cu toate astea, tehnicianul a precizat că mai întâi va trebui să plece câțiva jucători înainte să se realizeze transferurile.

„Știm că trebuie să evoluăm și să schimbăm lucrurilor. O vom face. Nu putem acum, dar e deja clar faptul că trebuie să facem ceva în vară. Pentru moment, trebuie doar să ne descurcăm cu situația de față și să reacționăm.

Echipa asta are o istorie incredibilă și știam că va fi o perioadă de tranziție în momentul în care am semnat până în 2026. Clubul nostru nu irosește bani. Transferurile trebuie să aibă la bază un criteriu. Nu aducem patru jucători fără să știm că vor exista plecări”, a spus Klopp, citat de Tuttomercatoweb.

În perioada de mercato din iarnă, Liverpool a adus un singur jucător, pe Cody Gakpo de la PSV Eindhoven. Vara trecută, „cormoranii” i-au transferat pe Darwin Nunez de la Benfica, pe Fabio Carvalho de la Fulham, pe Calvin Ramsey de la Aberdeen FC și l-au împrumutat pe Arthur Melo de la Juventus.

Liverpool - Real Madrid 2-5

Partida a început cum nu se putea mai bine pentru „cormorani”. Darwin Nunez a înscris o bijuterie de gol cu călcâiul în minutul patru, iar Mohamed Salah a majorat diferența după o eroară colosală făcută de Thibaut Courtois în minutul 14.

Ulterior, Vinicius Junior a plasat un șut la colțul lung și l-a învins pe Alisson în minutul 21. Portarul lui Liverpool a gafat 15 minute mai târziu în fața aceluiași brazilian, când a trimis o minge direct în picioarele acestuia, iar balonul a sărit în poartă și tabela a indicat 2-0.

În partea a doua a meciului, Real Madrid a început recitalul. Mai întâi, Eder Militao a pus gruparea „blanco” în avantaj în minutul 47. Karim Benzema a dus scorul la 4-2 în minutul 55, iar francezul și-a mai trecut în cont un gol în meciul de pe Anfield în minutul 67.

Real Madrid pleacă cu prima șansă în retur, când Liverpool va face deplasarea pe „Santiago Bernabeu” pe 15 martie. Meciul va fi LIVE TEXT și pe www.sport.ro de la ora 22:00!