UEFA Champions League | 7up! Manchester City a „dat de pământ” cu Leipzig și s-a calificat în sferturi! Inter, victorie în „stilul caracteristic”

Manchester City Champions League FC Porto Inter Milano RB Leipzig Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 14 Martie 2023, 23:12
Data actualizarii: Marti 14 Martie 2023, 23:58

Am aflat încă două echipe calificate în sferturile de finală UEFA Champions League.

Manchester City - RB Leipzig 7-0

FINAL!

Min. 90+2: GOOOOOL CITY! Kevin De Bruyne șutează din afara careului și înscrie cu un șut spre vinclu!

Min. 57 GOOOOOOL CITY! Haaland e mașinărie de goluri! Nouarul marchează a cincea reușită în returul din optimile Champions League!

Min. 54: GOOOOL CITY! Haaland e de neoprit. Starul norvegian împinge mingea în poartă pentru a patra oară în aces meci. „Cetățenii” fac spectacol în fața propriilor fani, pe Etihad.

Min. 49: GOOOOOOL CITY! Ilkay Gundogan înscrie după un atac pornit de la Ederson. Grealish i-a trimis mijlocașului aflat la marginea careului, care a șutat printre picioarele rivalului și a trimis în plasă!

Min. 46: A început a doua repriză!

PAUZĂ

Min. 45+2: GOOOOOL CITY! Acțiune periculoasă a echipei lui Guardiola, Ruben Dias trimite cu capul, balonul se plimbă pe linia porții, un fundaș advers încearcă să respingă dar mingea se lovește de Haaland și intră în poartă!

Min. 24: GOOOOOOL CITY! Erling Haaland face 'dubla'! De Bruyne a șutat de la distanță, balonul s-a dus în transversală, depășind portarul, a ricoșat și a ajuns la atacantul norvegian, care a înscris!

Min. 22: GOOOOOL CITY! Erling Haaland îl învinge fără probleme pe portarul oaspeților cu un șut pe jos, în stânga goalkeeper-ului, care a intuit direcția șutului, însă nu a reușit să pareze.

Min. 21: PENALTY pentru City! Henrichs face henț în careu, arbitrul verifică faza cu ajutorul VAR și arată punctul de pedeapsă!

Min.1: A început meciul!

Echipele de start

Manchester City: Ederson - Stones, Akanji, Dias, Ake - Rodri - Silva, De Bruyne, Gundogan, Grealish - Haaland
Rezerve: Carson, Ortega - Alvarez, Foden, Gomez, Laporte, Lewis, Mahrez, Palmer, Perrone, Philips, Walker
Antrenor: Pep Guardiola

RB Leipzig: Blaswich - Henrichs, Orban, Gvardiol, Raum - Laimer, Kampl, Haidara - Szoboszlai, Forsberg - Werner
Rezerve: Nickisch, Nyland - Andre Silva, Ba, Halstenberg, Olmo, Poulsen, Simakan
Antrenor: Marco Rose

Porto 0-0 Inter

FINAL!

PAUZĂ

Min. 1: A început meciul!

Porto: Diogo Costa - Pepe, Fabio Cardoso, Marcano, Zaidu - Eustaquio, Uribe, Grujic, Galeno - Evanilson, Taremi
Rezerve: Claudio Ramos, Samuel - Borges, Carmo, Conceicao, Danny Namaso, Folha, Franco, Gabriel Veron, Martinez, Sousa, Wendell
Antrenor: Sergio Conceicao

Inter: Onana - Darmian, Acerbi, Bastoni - Dumfries, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco - Martinez, Dzeko
Rezerve: Handanovic, Cordaz - Asllani, Bellanova, Brozovic, Carboni, Correa, D'Ambrosio, De Vrij, Gagliardini, Lukaku, Skriniar
Antrenor: Simone Inzaghi

Manchester City - RB Leipzig (1-1 în tur) și FC Porto - Inter Milano (0-1 în prima manșă) sunt meciurile de marți seara din returul optimilor Champions League, LIVE TEXT pe Sport.ro de la ora 22:00, partide care vor decide următoarele două calificate în sferturile de finală.

Până acum, în sferturile celei mai importante competiții inter-cluburi de pe continent s-au calificat AC Milan, Bayern Munchen, Benfica Lisabona şi Chelsea.

Programul ultimelor patru optimi din Champions League

Marți, ora 22:00

Manchester City - RB Leipzig (în tur 1-1)

FC Porto - Inter Milano (în tur 0-1)

Miercuri, ora 22.00

Real Madrid - Liverpool (în tur 5-2)

Napoli - Eintracht Frankfurt (în tur 2-0)

* Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturi şi semifinale va avea loc la 17 martie.

** Meciurile din sferturi se vor disputa la 11/12 şi 18/19 aprilie, iar semifinalele vor avea loc la 9/10 şi 16/17 mai.