Carlo Ancelotti știe planul lui Liverpool în returul optimilor din Champions League: „E complicat pentru noi”

Carlo Ancelotti Champions League Liverpool Liga Campionilor Carlo Ancelotti
Data publicarii: Marti 14 Martie 2023, 17:30
Data actualizarii: Marti 14 Martie 2023, 17:30

Real Madrid se pregătește de returul din optimile Champions League cu Liverpool.

În tur, „los blancos” au înscris de cinci ori pe „Anfield”, după ce „cormoranii” reușiseră să marcheze două goluri rapide în primele 15 minute ale meciului.

Antrenorul lui Real Madrid, Carlo Ancelotti, știe că Liverpool nu mai are nimic de pierdut în retur și că va da totul pentru a produce un miracol. Tehnicianul a precizat, în consecință, că va impune un joc ofensiv echipei sale și că meciul va fi mult mai complicat pentru gruparea „blanco” decât pentru englezi.

„În primul tur am făcut multe chestii bune. Nu plănuim să închidem jocul, vom încerca să facem cel mai bun joc ofensiv. Trebuie să fim buni pe ambele faze. Din punct de vedere psihologic, cred că e un meci mult mai complicat pentru noi decât pentru Liverpool, ei știu că nu mai au nimic de pierdut și vor încerca să revină. Orice s-ar întâmpla, noi vom riposta și vom încerca să trecem la conducere”, a spus Carlo Ancelotti, citat de Tuttomercatoweb.

Real Madrid pleacă cu prima șansă în retur, când Liverpool va face deplasarea pe „Santiago Bernabeu” pe 15 martie. Meciul va fi LIVE TEXT și pe www.sport.ro de la ora 22:00!

Liverpool - Real Madrid 2-5

Partida a început cum nu se putea mai bine pentru „cormorani”. Darwin Nunez a înscris o bijuterie de gol cu călcâiul în minutul patru, iar Mohamed Salah a majorat diferența după o eroară colosală făcută de Thibaut Courtois în minutul 14.

Ulterior, Vinicius Junior a plasat un șut la colțul lung și l-a învins pe Alisson în minutul 21. Portarul lui Liverpool a gafat 15 minute mai târziu în fața aceluiași brazilian, când a trimis o minge direct în picioarele acestuia, iar balonul a sărit în poartă și tabela a indicat 2-0.

În partea a doua a meciului, Real Madrid a început recitalul. Mai întâi, Eder Militao a pus gruparea „blanco” în avantaj în minutul 47. Karim Benzema a dus scorul la 4-2 în minutul 55, iar francezul și-a mai trecut în cont un gol în meciul de pe Anfield în minutul 67.