Cum a reacționat Lionel Messi după calificarea spectaculoasă a lui Real Madrid în finala Ligii Campionilor

Lionel Messi finala liga campionilor Manchester City Real Madrid Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 05 Mai 2022, 22:30
Data actualizarii: Joi 05 Mai 2022, 22:41

Real Madrid s-a calificat în finala Ligii Campionilor, după ce a eliminat dramatic Manchester City, scor 3-1 (6-5, la general).

După 3-4 la Manchester, Real a fost condusă cu 1-0 din minutul 73, după golul lui Riyad Mahrez. Contrar cursului jocului, madrilenii au dat lovitura în minutele 90 și 90+1, grație dublei semnate de Rodrygo. În prelungiri, Karim Benzema a dat lovitura finală din penalty, iar echipa lui Carlo Ancelotti s-a calificat în finală.

Sergio Aguero și Carlos Tevez au comentat meciul disputat pe Santiago Bernabeu pe aplicația de streaming Star+, iar între Kun Aguero a avut un schimb de mesaje cu Lionel Messi despre revenirea de senzație a galacticilor.

"Leo mi-a trimis un mesaj după al treilea gol al celor de la Real Madrid. Mi-a spus: 'Este o glumă. Nu se poate așa ceva'", a anunțat Aguero în direct.

Real Madrid - Liverpool, finala Ligii Campionilor

În ultimul act, Real Madrid va întâlni Liverpool, formație care a trecut în semifinale de Villarreal, scor 5-2, la general. Finala Champions League din acest sezon se va disputa la Paris, pe Stade de France, sâmbătă, 28 mai, de la ora 22:00.

Real Madrid și Liverpool s-au mai întâlnit într-o finală a Cupei Campionilor Europeni, în sezonul 1980/1981, tot la Paris, pe Parc des Princes. Englezii se impuneau atunci cu 1-0, după un gol marcat de Alan Kennedy.

O altă finală Champions League între cele două, una mai recentă, s-a disputat în stagiunea 2017/2018. Atunci, Real Madrid câștiga cu 3-1.

Cele două formații s-au duelat de opt ori în Liga Campionilor. Real Madrid s-a impus de patru ori, un meci s-a încheiat la egalitate, iar Liverpool a câștigat în trei rânduri.