Benzema, killer cu sânge rece. Cum a reacționat Gary Lineker și borna atinsă de francez

benzema Karim Benzema Real Madrid Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 05 Mai 2022, 00:31
Data actualizarii: Joi 05 Mai 2022, 00:47

Thrillerul de pe Santiago Bernabeu, 3-1, l-a avut în prim-plan și pe Karim Benzema.

• Real Madrid s-a calificat în finala Ligii Campionilor unde o va întâlni pe Liverpool. Elevii lui Carlo Ancelotti s-au impus în fața lui City, pe teren propriu, scor 3-1, după 3-4 în Anglia.

Chiar dacă francezul lui Real Madrid a avut o evoluție fără realizări pe parcursul celor 90 de minute, în prelungiri căpitanul echipei lui Carlo Ancelotti a ieșit la rampă.

Benzema, killer cu sânge rece

La 2-1 pentru gazde, Benzema a luat prim-planul în careul englezilor, iar Ruben Dias a avut o intrare întârziată. Centralul Orsato a dictat penalty, concretizat cu sânge rece de căpitanul lui Real Madrid.

Benzema a l-a păcălit pe goalkeeper-ul brazilian Ederson și trupa lui Don Carlo se distanța decisiv pe fondul ascendentului moral luat în finalul minutelor din timpul regulamentar.

'Singurul lucru care putea fi anticipat despre acest meci era că Benzema va înscrie", a scris pe Twitter Gary Lineker, fost atancant al Angliei și al Barcelonei, golgheter al Mondialului din 1986.

Benzema a fost schimbat în prelungiri cu Ceballos. Prin reușita din meciul cu City, golgheterul francez a ajuns la 43 de goluri în 43 de partide jucate în sezonul 2021-2022.