Semnal de alarmă pentru CFR Cluj: "Să facă o analiză a modului în care se comportă!"

Iosif Pintilie
Data publicarii: Duminica 13 Februarie 2022, 08:00
Data actualizarii: Duminica 13 Februarie 2022, 08:05

CFR Cluj a trecut cu emoții de Gaz Metan Mediaș.

Campioana României a obținut prima victorie din 2022, scor 2-1, pe terenul lui Gaz Metan Mediaș, echipă ce se poate destrăma săptămâna viitoare. CFR Cluj era marea favorită a partidei, însă s-a văzut dominată de elevii lui Ilie Poenaru.

Mediaș - CFR 1-2, meci dramatic

Golul victoriei a fost marcat în prelungririle meciului, dar evoluția slabă a elevilor lui Dan Petrescu a fost puternic analizată de suflarea fotbalistică. Fostul arbitru Constantin Zotta a remarcat jocul sub așteptări al lui CFR Cluj din finalul partidelor.

Au luat trei puncte cum le-au luat. Trebuie să se gândească să facă o analiză la modul cum se comportă echipa în ultimele 30 de minute. Ne aşteptam ca, după ce Gazul a egalat, CFR să atace, să încerce să marcheze. Nu a fost aşa. Gazul a avut ocaziile cele mai mari. CFR trebuia să aibă 2, 3-0 la pauză”, a spus Zotta, la TelekomSport

În schimb, Andrei Vochin crede că CFR a meritat victoria, dar consideră că Andrei Burcă nu a demonstrat că este un jucător de echipa națională.

"Se compensează, da. Aş putea să spun că e o victorie meritată. La ce s-a întâmplat în prima oră de joc, trebuia să fie 5-1, la câte ocazii de gol au avut cei de la Cluj. Mi se părea că a învăţat ceva CFR din ce a păţit până acum. Au continuat să atace după ce au dat primul gol.

Au simţit pericolul, că pot pierde acest campionat. După minutul 60, la a doua eroare din meci a lui Burcă, Irobiso trece de parcă Burcă n-ar fi fost un jucător de echipă naţională. Din momentul ăla jocul s-a sucit", a spus Andrei Vochin, potrivit sursei mai sus citată.