Vlad Chiricheș poate fi cheia succesului pentru FCSB: „Lăsați-ne să ne pregătim de Liga Campionilor”

FCSB Gigi Becali Superliga Romaniei Vlad Chiriches Superliga Vlad Chiricheș
Data publicarii: Luni 17 Iulie 2023, 13:26
Data actualizarii: Luni 17 Iulie 2023, 13:25

Gigi Becali a mărturisit la un moment dat că poartă negocieri cu Vlad Chiricheș (33 de ani).

Cotat la 900.000 de euro, conform site-urilor de specialitate, fundașul central a mai evoluat la FCSB în perioada ianuarie 2012 - august 2013. Gigi Becali l-a vândut atunci la Tottenham Hotspur în Premier League pentru 9.5 milioane de euro, moment în care Transfermarkt îl evalua la opt milioane de euro.

Latifundiarul din Pipera a vorbit din nou despre interesul față de Vlad Chiricheș și a precizat că în cazul în care stoperul va ajunge în cele din urmă la FCSB, atunci gruparea „roș-albastră”, pregătită de cipriotul Elias Charalambous, se va impune în campionat și va evolua în Champions League sezonul viitor.

„O să vedem cu Vlad Chiricheş. O să discutăm, nu ştiu dacă o să îl închidem. Nu ştiu ce va fi. O să vedem. Sunt încă în discuţii. El vrea doi ani, eu îi dau doar unul. (n.r. dacă se rezolvă astăzi) Nu ştiu, să vedem, că am echipă prea bună acum.

Dacă îl luăm şi pe Chiricheş, atunci lăsaţi-ne să ne pregătim de Liga Campionilor încă din prima etapă. (n.r. dacă mai e de rezolvat doar durata contractului) Şi sumele de bani”, a spus Gigi Becali, potrivit Fanatik.

FCU Craiova - FCSB 1-3

„Roș-albaștrii” au început în forță meciul de pe Stadionul Municipal „Constantin Diță” din Târgu Jiu.

David Miculescu a deschis scorul (minutul opt), iar Florinel Coman a majorat diferența nouă minute mai târziu (minutul 17). În repriza secundă, Malcom Edjouma a dus scorul la 3-0 (minutul 60).

10 minute mai târziu, Sekou Sidibe a înscris golul de onoare pentru FCU Craiova (minutul 70), iar tabela a rămas nemodificată până la fluierul final al arbitrului Radu Petrescu.

Echipele de start

• FCU Craiova: Popa - Compagnucci, Paramatti, Danny, Mascarenhas - Achim, Albu - Baeten, Bahassa, Van Durmen - Chițu
  • FCSB: Târnovanu - Pantea, Haruț, Dawa, Radunovic - Șut, Olaru, Djokovic - Băluță, Miculescu, Coman