Nicolae Dica Adrian Mititelu FCU Craiova Superliga Nicolae Dică
Data publicarii: Luni 17 Iulie 2023, 13:01
Data actualizarii: Luni 17 Iulie 2023, 13:05

Nicolae Dică le-a antrenat pe FCSB și CS Mioveni în sezonul 2022/23 al Superligii României.

La FCSB, Nicolae Dică și-a dat demisia după ce a pierdut 0-5 / 0-5 cu Silkeborg în grupele Conference League și după ce a fost înfrânt de 'U' Cluj, scor 1-2, în campionat.

Adrian Mititelu, patronul lui FCU Craiova, a dezvzăluit faptul că luni sau marți va pune în funcție un antrenor la echipă. De asemenea, finanțatorul a remarcat că a discutat și cu Nicolae Dică.

• Dar nu știe însă sigur dacă îl va pune pe fostul tehnician de la FCSB antrenor la trupa din Bănie.

„O să pun azi, mâine o să pun un antrenor cu licență. Da, da, dar nu că nu pun unul cu licență. Pun un antrenor. Eh, nu pe Napoli, v-am spus că s-a încheiat. Nu, nu pot să vă spun până nu semnez contractul.

Nu pot să spun. Am două variante. Deci astăzi sau mâine rezolv, dacă decid să spun acum îl pun pe unu și dupaia să nu. Eu spun ce intenționez eu, dar încă nu am parafat 100% înțelegerea

Nu pot să vă zic că mă costă 20-30.000 luxul ăsta al meu! E român. Asta-i bună acuma! Angajăm antrenor fără licență?! Mâine aflați. E și Dică în discuție, dar nu putem să spunem că e el”, a spus Adrian Mititelu, potrivit Fanatik.

FCU Craiova - FCSB 1-3

„Roș-albaștrii” au început în forță meciul de pe Stadionul Municipal „Constantin Diță” din Târgu Jiu.

David Miculescu a deschis scorul (minutul opt), iar Florinel Coman a majorat diferența nouă minute mai târziu (minutul 17). În repriza secundă, Malcom Edjouma a dus scorul la 3-0 (minutul 60).

10 minute mai târziu, Sekou Sidibe a înscris golul de onoare pentru FCU Craiova (minutul 70), iar tabela a rămas nemodificată până la fluierul final al arbitrului Radu Petrescu.

Echipele de start

• FCU Craiova: Popa - Compagnucci, Paramatti, Danny, Mascarenhas - Achim, Albu - Baeten, Bahassa, Van Durmen - Chițu
  • FCSB: Târnovanu - Pantea, Haruț, Dawa, Radunovic - Șut, Olaru, Djokovic - Băluță, Miculescu, Coman