Live text: UTA - FC U Craiova
Data publicarii: Vineri 26 August 2022, 17:02
Data actualizarii: Vineri 26 August 2022, 23:22

UTA Arad câștigă meciul de pe teren propriu cu FCU Craiova care a încercat să atace mult mai mult și să restabilească egalitatea, după ce s-a văzut condusă cu 2-0.

Ratare

Robert Popa execută o fază fixă de la jumătatea terenului. Portarul Craiovei centrează spre Compagno, care lovește balonul cu capul, iar Balauru are o paradă extraordinară care ar putea să-i salveze pe arădeni pe final.

MIN '80
Inceput

Mai sunt 10 minute din jocul de pe "Francisc von Neuman" din Arad. 8973 de spectatori urmăresc meciul de pe stadion.

Mai sunt 10 minute din jocul de pe "Francisc von Neuman" din Arad. 8973 de spectatori urmăresc..._760
MIN '59
Gol

GOOOOL FCU Craiova! Gabi Iancu marchează în sfârșit pentru olteni, după multe ratări. Craiova reduce diferența și mai are la dispoziție 30 de minute să întoarcă scorul la Arad.

GOOOOL FCU Craiova! Gabi Iancu marchează în sfârșit pentru olteni, după multe ratări. Craiova..._759
2-1
MIN '50
Ratare

FCU Craiova încearcă să reducă din diferență pe stadionul din Arad. Iancu primește o pasă bună în marginea careului și reia superb spre poarta adversă. Șutul trece milimetric pe lângă poartă, iar gazdele rămân cu avantajul de două goluri.

MIN '46
Inceput

Arbitrul fluieră startul reprizei secunde.

MIN '45+2
Pauza

Pauză.

MIN '45+1
Gol

GOOOOL UTA! Arădenii pleacă pe un contraatac. Cascini îi pasează în dreapta lui Postolachi care șutează excelent în plasa porții. Gazdele majorează diferența în prelungiri.

GOOOOL UTA! Arădenii pleacă pe un contraatac. Cascini îi pasează în dreapta lui Postolachi care..._755
2-0
MIN '44
Ratare

Compagno trece de doi jucători, ridică privirea și vede foarte bine urcarea lui Marquet, intrat în minutul 36 în locul lui Achim. Belgianul șutează puternic, dar lovitura este pe lângă bara din stânga. Jocul se calmează, iar arădenii scapă de o fază periculoasă la poarta lor.

MIN '34
Ratare

Craiova încearcă să găsească golul egalizator. Mingea ajunge la Iancu, care preia cu dreptul și își face balonul pentru un șut cu stângul. Lovitura este bună, însă trece puțin peste poarta apărate de Balauru.

MIN '17
Inceput

Stadionul este arhiplin la Arad. UTA are o peluză fantastică, galeria cântă și își împinge echipa favorită de la spate.

Stadionul este arhiplin la Arad. UTA are o peluză fantastică, galeria cântă și își împinge..._752
MIN '10
Gol

GOOOOL UTA! Jobello centrează excelent din marginea careului pentru apariția lui Otele care îl învinge fără probleme pe Popa. Arădenii deblochează tabela în startul meciului.

GOOOOL UTA! Jobello centrează excelent din marginea careului pentru apariția lui Otele care îl învinge..._751
1-0
MIN '8
Ratare

Craiovenii beneficiază de o lovitură de colț. Iancu centrează cu mult efect spre interiorul careului, însă Balauru reușește să prindă mingea și să înlăture pericolul de la poarta sa.

MIN '1
Inceput

Arbitrul fluieră startul meciului.

Lineup
Echipele de start!

UTA Arad: Balauru - Vukcevic, Benga, Chindriș, Hoxhallari - Cascini, Isac, Ubbink - Jobello, Postolachi, Otele;
FCU Craiova: Popa - Negru, Duarte, Papadopoulos, Huyghebaert - Asamoah, Achim - Baeten, Iancu, Van Durmen - Compagno.
26-08-2022 13:03

UTA - FC U Craiova, LIVE TEXT de la 21:30. Echipa cea mai tare în dueluri aeriene vs echipa care pasează cel mai bine

UTA Arad (locul 12, cu 7 puncte, golaveraj -3) și FC U Craiova (locul 10, tot cu 7 puncte, dar cu golaveraj +1) se întâlnesc de la ora 21:30, LIVE TEXT pe sport.ro, într-un meci disputat pe stadionul ”Francisc von Neuman” în cadrul etapei cu numărul 7 din Superligă.

Liga Profesionistă de Fotbal subliniază pe site-ul oficial că ”FC U 1948 este echipa cu cea mai mare medie de pase corecte pe meci, 444, conform InStat”, în timp ce arădenii sunt și ei pe primul loc în Superligă în clasamentul duelurilor aeriene câștigate, cu un procent de 57%.

Bilanțul întâlnirilor directe între antrenorii Ilie Poenaru și Marius Croitoru

Ultima confruntare directă a avut loc în play-out-ul ediției trecute, FC U Craiova 1948 - UTA 1-0, gol înscris de Kovacic, în timp ce antrenorii Ilie Poenaru (UTA) şi Marius Croitoru (FC U Craiova) s-au mai întâlnit de opt ori în toate competiţiile: de trei ori s-a impus actualul tehnician al arădenilor, de două ori a câştigat oaspetele din această rundă, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.