Târnovanu a ajuns la inima lui Gigi Becali: „Extraordinar!”

FCSB Gigi Becali play-off conference league Tarnovanu Viking - FCSB Superliga
Data publicarii: Vineri 26 August 2022, 00:50
Data actualizarii: Vineri 26 August 2022, 00:50

FCSB a eliminat-o pe Viking Stavanger din play-off-ul Conference League și s-a calificat în grupele competiției.

"Roș-albaștrii" au întors scorul din turul de coșmar de pe Arena Națională, unde au fost înfrânți cu 1-2 de norvegieni. Elevii lui Nicolae Dică s-au impus pe SR-Bank Arena cu 3-1 și s-au calificat în grupele Conference League.

Poarta FCSB-ului a fost bine apărată de Târnovanu, care a avut câteva intervenții excelente ce ar fi putut să coste echipa calificarea. Gigi Becali, finanțatorul formației "roș-albastre" a vorbit despre evoluția foarte bună a goalkeeper-ului și a evidențiat că nu are emoții cu el în poartă.

Becali: „Nu-mi dă emoții”

„Uitați-vă la prima repriză, Târnovanu a scos-o, a văzut-o târziu și tot a scos-o. Și spre final, la fel. A fost extraordinar și el, n-ai ce să-i spui. Mie nu-mi dă emoții la fazele fixe, chiar dacă nu iese foarte mult.”, au fost cuvintele lui Gigi Becali, potrivit Digi Sport.

Viking - FCSB 1-3

"Roș-albaștrii" au deblocat tabela rapid, ca în meciul de pe Arena Națională, grație reușitei lui Malcom Edjouma (2'). În minutul 26, însă, Tripic a restabilit egalitatea din penalty și a rămas 1-1 până la pauză. La scorul respectiv, FCSB nu se califica.

În partea a doua a meciului, Dică i-a trimis în teren pe Radu Boboc, Răzvan Oaidă, Marco Dulca și pe Ianis Stoica. FCSB a reușit, astfel, să majoreze diferența de două ori: prin Andrei Cordea în minutul 54 și prin Radunovic, în ultimele momente de joc (90+4').

Această performanță va aduce în conturile clubului aproximativ trei milioane de euro, sumă la care se vor mai adăuga și bonusurile din partea UEFA pentru rezultatele din grupe. O victorie în grupe este remunerată cu 500.000 de euro, iar un rezultat de egalitate cu 166.000 de euro. În plus, primul loc la finalul grupei este recompensat cu 650.000 de euro, iar locul doi cu 325.000 de euro.