Ilie Dumitrescu, categoric în urma calificării FCSB-ului: „Felicitări lui Dică” + fotbalistul "de departe cel mai bun" de pe teren

FCSB FCSB calificare Ilie Dumitrescu play-off conference league Viking - FCSB Conference League Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Joi 25 August 2022, 23:05
Data actualizarii: Joi 25 August 2022, 23:09

FCSB s-a calificat dramatic în grupele Conference League, împotriva lui Viking Stavanger în Norvegia.

FCSB a întors scorul din tur (1-2) în al doilea meci din dubla manșă cu Viking din play-off-ul Conference League (3-1). Nicolae Dică a reușit să califice echipa în urma unei o absențe de cinci ani din cupele europene.

Ilie Dumitrescu, fost jucător al Stelei București, a vorbit despre maniera în care Dică a abordat jocul și a evidențiat fotbalistul FCSB-ului care a evoluat "cel mai bine" în acest meci.

Dumitrescu: „Cordea a fost cel mai bun de pe teren”

„FCSB a fost superioară, atât la București, cât și în seara asta, ca dovadă că s-a și calificat. Felicitări lui Dică pentru cum a abordat meciul. A venit cu o energie. Au jucat foarte ofensiv, doar cu Edjouma în fața apărării.

Au jucat foarte ofensiv. Nu au produs, dar, ca formulă, a fost una ofensivă. Cordea, de departe, a fost cel mai bun jucător de pe teren. Echipa caută o identitate de joc. Uite că scoate un rezultat extraordinar pe un teren, zic eu, complicat.”, au fost cuvintele lui Ilie Dumitrescu la Digi Sport.

Viking - FCSB 1-3

"Roș-albaștrii" au deblocat tabela rapid, ca în meciul de pe Arena Națională, grație reușitei lui Malcom Edjouma (2'). În minutul 26, însă, Tripic a restabilit egalitatea din penalty și a rămas 1-1 până la pauză. La scorul respectiv, FCSB nu se califica.

În partea a doua a meciului, Dică i-a trimis în teren pe Radu Boboc, Răzvan Oaidă, Marco Dulca și pe Ianis Stoica. FCSB a reușit, astfel, să majoreze diferența de două ori: prin Andrei Cordea în minutul 54 și prin Radunovic, în ultimele momente de joc (90+4').

Această performanță va aduce în conturile clubului aproximativ trei milioane de euro, sumă la care se vor mai adăuga și bonusurile din partea UEFA pentru rezultatele din grupe. O victorie în grupe este remunerată cu 500.000 de euro, iar un rezultat de egalitate cu 166.000 de euro. În plus, primul loc la finalul grupei este recompensat cu 650.000 de euro, iar locul doi cu 325.000 de euro.