VIDEO Nicolae Dică, în lacrimi după Viking - FCSB. Întrebarea care i-a pus capac

Data publicarii: Joi 25 August 2022, 23:28
Data actualizarii: Joi 25 August 2022, 23:34
FCSB s-a calificat în grupele Conference League, după ce a eliminat Viking, la Stavanger, scor 3-1 (4-3, la general).
După 1-2 în manșa tur, de pe teren propriu, FCSB a reușit să întoarcă rezultatul în deplasare și să obțină calificarea.

Vicecampioana României a deschis rapid scorul, în minutul 3, prin Edjouma, însă Viking a egalat în minutul 26 grație lui Tripic, care a transformat un penalty. Andrei Cordea a readus-o pe FCSB în avantaj cu un șut excelent din afara careului (54), iar calificarea a fost adusă în minutul 90+3 de Risto Radunovic, care a transformat un penalty obținut de Florinel Coman.

Nicolae Dică, emoționat după Viking - FCSB 1-3

La interviurile acordate după meci, Nicolae Dică nu și-a putut stăpâni lacrimile. Antrenorul lui FCSB a fost vizibil emoționat în momentul în care a fost întrebat de reporterul PRO TV dacă ar vrea să dedice victoria cuiva.

Cu vocea tremurând, Dică a vorbit despre părinți, soție și copil.

"Sincer, da. Aș vrea să dedic victoria mamei mele, care acum două zile și-a sărbătorit ziua de naștere. Apoi, tatălui meu, care nu mai este printre noi. Sper că de acolo, de sus, este mândru de ceea ce am realiat. Și familiei mele, care m-a susținut. Vorbeam acum cu soția și spunea că băiatul a plâns de bucurie.

Da, m-am emoționat, pentru că atunci când vorbesc de familia mea e vorba de oamenii care au fost alături de mine mereu.

Este meritul tuturor. E meritul staff-ului, care e lângă mine în fiecare zi, meritul celor din club, meritul jucătorilor. Jucătorii sunt cei mai importanți, ei sunt pe teren. E important că ne-am calificat. După patru ani, clubul avea nevoie de această calificare", a spus Nicolae Dică.

FCSB s-a calificat în grupele Conference League după ce a eliminat în preliminarii formațiile Saburtalo (Georgia), Dunajska Streda (Slovacia) și Viking (Norvegia).

Această performanță va aduce în conturile clubului aproximativ trei milioane de euro, sumă la care se vor mai adăuga și bonusurile din partea UEFA pentru rezultatele din grupe. O victorie în grupe este remunerată cu 500.000 de euro, iar un rezultat de egalitate cu 166.000 de euro. În plus, primul loc la finalul grupei este recompensat cu 650.000 de euro, iar locul doi cu 325.000 de euro.