Oțelul Galați - Dinamo 1-0 | A doua victorie consecutivă pentru trupa lui Dorinel Munteanu

Superliga Dinamo Otelul Galati Superliga
Data publicarii: Vineri 29 Septembrie 2023, 22:56
Data actualizarii: Vineri 29 Septembrie 2023, 22:58

Oțelul Galați a obținut al doilea succes consecutiv în Superligă, 2-0 cu Dinamo, și a urcat, provizoriu, pe locul șapte în clasament.

Oțelul Galați - Dinamo 1-0

Final de meci!

Minutul 74 - Ocazie pentru Dinamo! Iulian Roșu centrează din corner, mingea este deviată de Ghezali puțin pe lângă poartă.

Minutul 63 - Ocazie pentru Dinamo! Ghezali șutează din lateral, mingea ajunge la Iglesias, care trimite slab cu latul, fără probleme pentru portarul gălățenilor.

Minutul 59 - Ocazie pentru Dinamo! Abdallah pătrunde în careu, șutează din lateral, dar Dur-Bozoancă are o intervenție bună.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 38 - Ocazie pentru Oțelul Galați! Maciel avansează spre careul advers și centrează pentru Bodișteanu, însă șutul nu a prins spațiul porții.

Minutul 37 - GOOOL Oțelul Galați! Neluț Roșu înscrie în proprie poartă cu capul, în urma unei centrări venite din lovitură liberă.

Minutul 20 - Ocazie pentru Oțelul Galați! Bodișteanu execută o lovitură liberă, de la 20 m, însă Golubovic reușește să respingă în corner.

Minutul 16 - Ocazie pentru Oțelul Galați! Silva reia cu capul, Fatai lovește mingea cu capul în mâna lui Araujo. Gazdele cer penalty, dar George Găman lasă jocul să continue.

A început partida!

Oțelul Galați - Dinamo: echipele de start

Oțelul Galați: Dur Bozoancă - Adăscăliței, J. Cisse, Lovric, M. Silva - A. Lopez - Cisotti, S. Teles - Ș. Bodișteanu, K. Fatai, F. Maciel

Rezerve: R. Stoian - Jardan, Zivulic, Zhelev, Ghiocel, Latouchent, R. Tănasă, Al. Pop, G. Cîrjan

Antrenor: Dorinel Munteanu

Dinamo: Golubovic - Lucas, Bena, Patriche - G. de Moura, N. Roșu, Larrucea, C. Costin - V. Borcea - G. Gregorio, D. Politic

Rezerve: Dujmovic - I. Roșu, D. Iglesias, H. Abdallah, A. Bordușanu, D. Giafer, R. Grigore, D. Irimia, L. Ghezali

Antrenor: Ovidiu Burcă

Oțelul Galați și Dinamo se întâlnesc pentru prima dată în primul eșalon al fotbalului românesc, după o pauză de opt ani. În ultimul duel din ”Liga 1” în acea vreme, pe 21.02.2015, Dinamo învingea la Galați cu scorul de 1-0.

Cele două formații nu sunt deloc străine una față de cealaltă. În sezonul precedent al Ligii a doua, Dinamo s-a impus în ambele meciuri împotriva formației lui Dorinel Munteanu, scor 2-0 și 3-0.

Parcursul de la revenirea în Superligă

Sezonul 2023-2024 pare să fie unul mai prielnic pentru gălățeni. Oțelul se află în acest moment pe locul 10 în Superliga României, cu un singur rezultat negativ în cele 10 meciuri de până acum (0-2 vs FCSB). Pe de altă parte, Dinamo se află pe locul 15, penultimul din campionat cu șase înfrângeri din zece partide.

În Cupa României, lucrurile par să confirme parcursul pozitiv al gălățenilor. În prima etapă a Grupei C, Oțelul a învins-o în deplasare pe CS Zalău, scor 4-1 și conduce grupa FCSB-ului. Pe de altă parte, Dinamo a făcut doar 1-1 cu FCU Craiova, echipă învinsă cu 2-0 de Oțelul cu doar un meci înainte, în campionat.