FOTO Zalău - Oțelul Galați 1-4 | Final de meci la Zalău. Demonstrație de forță a trupei lui Dorinel Munteanu, antrenorul inclus în echipa ideală a etapei

FC Zalau Cupa Romaniei Otelul Galati Cupa Romaniei
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Marti 26 Septembrie 2023, 18:13
Data actualizarii: Marti 26 Septembrie 2023, 18:13

Urmărim și comentăm împreună duelul din Cupa României dintre Zalău și Oțelul Galați pe SPORT.RO și pe facebook.com/SPORT.RO.

FINAL: Zalău - Oțelul 1-3 (Chereches '45+3 / Cîrjan '14 Cisse '21 Jardan '36 Rosario '74)

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 74: GOOL Oțelul: Rosario pune fin latul pentru 4-1.

Min. 46: Sergiu Pop este eliminat. Intrat în minutul trei al partidei, Pop este sancționat cu galben pentru simulare în primele momente de la reluarea jocului. Fotbalistul Zalăului avea un galben din prima repriză din cauza protestelor și își lasă echipa în 10 oameni.

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45+3: GOOL Zalău: Chereches înscrie în minutele de prelungire printr-un eurogol

Min. 36: GOOL Oțelul: Jardan duce scorul la 3-0 după o fază pornită din jumătatea de teren a moldovenilor

Min. 21: GOOL Oțelul: Uriașul Cisse se înalță și înscrie cu capul după lovitura de colț bătută perfect de Jardan

Min. 14: GOOL Oțelul: Cîrjan îl învinge pe Miron de la punctul cu var și deschide scorul la Zalău

Min. 2: Nikolic face fault în atac, însă tot el își sparge capul într-un duel cu Cârjan, fotbalistul Oțelului.

Min. 1: Partida a început!

ECHIPELE DE START:

Zalău: Miron - Sălăjan, Pedrag, Frăcășan, Cherecheș - Artur, Negrean, Pop, Culda - Cristea, Nickolic

Rezerve: Poptean, Stanciu, Bobaru, Molnar, S. Pop, Mester, Zimța, Micle, Mare

Oțelul: Stoian - Zhelev, Jardan, Ghiocel, Cisse - Teles, Zivulic, Latouchent, Angelo, Bodișteanu - Cîrjan

Rezerve: Dur-Bozoancă, Ariel Lopez, Cisotti, Ferreira, Silviu Rus, Tănasă, Serrao, Fatai, Dimitrov

Zalău primește vizita Oțelului Galați, marți, de la ora 16:15, în prima etapa din Grupa C a Cupei României.

Moldovenii au ca obiectiv un parcurs cât mai bun și mai lung în Cupa României, motiv pentru care Dorinel Munteanu nu concepe ca echipa sa să se încurce la Zalău.

„Meciul de Cupă cu Zalău este foarte import pentru noi și după... avem cu Dinamo acasă, vineri, care va fi și mai greu”, a spus Dorinel Munteanu după victoria cu FCU Craiova, scor 0-2.

Zalău, neînvinsă în ultimele opt partide

Zalău (Liga 3) are moral bun înaintea duelului cu Oțelul Galați, după ce a câștigat ultimele opt partide disputate în toate competițiile. La ultimul meci disputat în Cupa României, clubul sălăjean s-a impus cu 3-0 în fața Politehnicii Iași.

La Zalău joacă și fostul atacant de la FCSB, Ștefan Nikolic, ajuns la 33 de ani.

„Cred că toată lumea din Zalău e mulțumită, tot orașul trebuie să fie mândru de echipă”, a spus Nikolic, după ce Zalău a eliminat-o pe Poli Iași din Cupă.

„Noi, cei care conducem echipa, ne-am bucura să facem un rezultat pozitiv cu Oţelul. S-a văzut în meciul de vineri că fotbaliştii nu prea erau conectaţi la acel joc şi se gândeau deja la meciul de marţi. Pentru ei este un meci pe care nu-l întâlneşti în fiecare zi, ca să zic aşa. Este un meci oficial cu o echipă din Superligă şi vor da totul pe teren. Dacă nu vom face greşeli individuale, rezultatul poate să fie imprevizibil.

Contează foarte mult că meciul va fi televizat. După o pauză de ani de zile, Zalăul apare iar pe harta fotbalului românesc. Toată lumea va fi cu ochii pe noi să vadă ce echipă avem aici şi cum de am reuşit să eliminăm Poli Iaşi din competiţie. Va fi o motivaţie în plus pentru jucători pentru a demonstra că sunt jucătorii de care clubul are nevoie şi că sunt capabili să facă pasul la următorul nivel”, a spus Ioan Gurzău, managerul secţiei de fotbal de la SCM Zalău.