Mihai Stoica a taxat un jucător de la FCSB: "Îi dădeam cu gheata în cap!". Ce l-a nemulțumit

Mihai Stoica FCSB Octavian Popescu Superliga Universitatea Craiova Superliga Mihai Stoica
Ionuț Stoica
Data publicarii: Joi 09 Mai 2024, 16:24
Data actualizarii: Joi 09 Mai 2024, 16:35

Universitatea Craiova - FCSB s-a terminat 2-0, în etapa cu numărul opt din Superliga României.

Mihai Stoica, managerul general FCSB, l-a criticat dur pe Octavian Popescu, după ce atacantul a ratat o ocazie importantă în minutul 55.

Mihai Stoica: "Îi dădeam cu gheata în cap"

Tânărul fotbalist a ales să nu paseze către colegul său, David Miculescu, care era liber în careu și a încercat o execuție pretențioasă care nu a avut succes. Pe cât de frumoasă ar fi putut fi "scărița", pe atât de sever a fost președintele Consiliului de Administrație al FCSB la adresa lui "Tavi".

• Mihai Stoica / Foto: Gabriel Chirea

„Am avut ocazii foarte mari. A lui Octavian Popescu, acolo am fost puțin nemulțumit. El a plecat cu o idee în cap, să finalizeze cu scăriță, în loc să ridice puțin capul să-l vadă pe cel mai bun prieten al lui, Miculescu, care stătea să bage mingea în poartă cu latul.

Cu ei doi am vorbit după meci, i-am dus cu mașina, și le-am zis: Scoteam gheata și îi dădeam cu gheata în cap (n.r. lui Oct.Popescu)”, a declarat Mihai Stoica, conform Orange Sport.

• Cota de piață a extremei stânga Octavian Popescu este estimată la aproximativ 3 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate.

Universitatea Craiova - FCSB 2-0

Oltenii au deschis scorul rapid, prin execuția lui Raul Silva din minutul patru. Brazilianul a recuperat o mingea respinsă din bara transversală și a finalizat printre picioarele lui Târnovanu.

Meciul a urmat să fie unul foarte echilibrat, până în minutul 70, când Universitatea Craiova a dublat avantajul prin Andrei Ivan. Vârful oltenilor a primit o pasă precisă de la Ștefan Vlădoiu, în careu, iar atacantul și-a arătat valoarea.

FCSB a avut ocazia să revină în meci în minutul 78, când le-a fost omologată o lovitură de pedeapsă, dar căpitanul Darius Olaru a ratat și a lovit bara tranversală.