VIDEO EXCLUSIV Cehia - România 29-20, în returul barajului pentru CM de handbal. Tricolorii ratează calificarea la turneul final din 2025

Cehia - Romania baraj camionatul mondial de handbal masculin George Buricea Romania handbal Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 12 Mai 2024, 18:59
Data actualizarii: Duminica 12 Mai 2024, 19:14

Naționala lui George Buricea a ratat accederea la Mondialul de anul viitor, după 20-29 la Brno, duminică seara. România s-a impus în tur, în Baia Mare, scor 31-30 contra Cehiei.

Naţionala de handbal masculin a României a fost învinsă duminică, la Brno, de reprezentativa Cehiei, scor 29-20 (15-9), în manşa retur din faza play-off europeană a Campionatului Mondial din 2025. Tricolorii ratează calificarea la turneul final, la care nu au mai ajuns din 2011.

Cehia - România 29-20 (15-9)

Final de meci! România ratează calificarea la Campionatul Mondial din 2025.

Min.50 Cehia - România Nimic de făcut pentru tricolori la Brno, gazdele dau recital.

România nu reușește să găsească breșe în repriza a doua. Extremele sunt statice, jocul cu pivotul nu funcționează, iar linia de nouă metri nu izbutește să aducă un plus.

A început repriza a doua!

PAUZĂ la BRNO! Cehii au un avantaj de șase goluri la finele unei reprize în care România a jucat șters, fără idei pe faza de atac.

Min.28 Cehia - România 14-9 Dan Vasile e inspirat în mai multe faze ale cehilor și intervine când zidul tricolor e depășit de Klima sau Piroch, principalele guri de tun ale gazdelor.

Min.22 Cehia - România 11-7 Căbuț ratează singur cu portarul Cehiei. România nu gestionează cu luciditate fazele în care s-ar fi putut apropia de gazde.

Min.14 Cehia - România 8-4 Demis Grigoraș înscrie de la 9 metri, primul gol marcat de jucătorii tricolori care compun linia de 9 metri. Până la jumătatea primei reprize, pentru naționala lui Buricea înscriseseră numai extremele. Probleme pe faza ofensivă.

Min.11 Cehia - România 7-3 România mizează pe o defensivă mai avansată și rezultatele se văd. Ajungem la un minus trei goluri, 3-6, însă dubla superioritate numerică nu e speculată de Demis Grigoraș și colegii săi.

Min.7 Cehia - România 5-1 George Buricea cere time out, după ce România nu reușește să desfacă apărarea gazdelor. Nu funcționează nici defensiva tricolorilor.

Min.4 Cehia - România 2-1 Nistor nu iartă din aruncare de la 7 metri și înscrie primul gol pentru selecționata antrenată de George Buricea.

Min.2 Cehia - România 1-0

A început meciul de la Brno!

Meciul e LIVE pe Pro Arena și VOYO.

Meciul a avut loc în Sala Lascăr Pană din Baia Mare și a arătat că naționala masculină poate juca la un înalt nivel contra unei echipe mult mai bine cotată în sportul cu mingea pe semicerc.

Cehia - România, duminică de la 17:30

Elevii lui George Buricea au condus la pauză cu 16-11, iar până la mijlocul actului secund s-au mai desprins în două rânduri la un avans mare, de șapte lungimi. În ultimele zece minute ale partidei tur din barajul pentru Mondial, tricolorii au căzut inexplicabil și au pierdut din avansul acumulat grație unui joc perfect pe ambele faze.

Au salvat însă finalul și au învins cu 31-30, un pas mic, dar important pentru accederea la Campionatul Mondial de anul viitor. Cel mai bun tricolor a fost interul dreapta Demis Grigoraș (30 de ani).

Handbalistul vasluian care joacă pentru Benfica Lisabona marcat nouă goluri în confruntarea din Sala Lascăr Pană. Returul cu Cehia are loc duminică, de la 17:30, LIVE pe Pro Arena și VOYO  - LIVE BLOG pe www.sport.ro.

Imagini din meciul tur puteți vedea AICI.