FOTO Universitatea Craiova - FCSB 2-0 | Oltenii rămân în cursa pentru locul doi, primul eșec din play-off pentru campioană

FCSB play-off Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Luni 06 Mai 2024, 22:58
Data actualizarii: Luni 06 Mai 2024, 23:14

CS Universitatea Craiova luptă pentru a încheia play-off-ul pe locul al doilea, după succesul cu FCSB, scor 2-0.

Universitatea Craiova - FCSB 2-0

Final de meci!

Minutul 78 - Penalty ratat de Darius Olaru! Șutul trimis de căpitanul FCSB-ului lovește bara transversală.

Minutul 70 - GOOOL Universitatea Craiova! Andrei Ivan îi ia fața lui Haruț și marchează din interiorul careului, în urma unei pase venită de la Vlădoiu.

Minutul 63 - Ocazie pentru FCSB! Darius Olaru șutează de la marginea careului la colțul lung, însă Laurențiu Popescu are o intervenție foarte bună.

Minutul 55 - Ocazie pentru FCSB! Octavian Popescu a ajuns în interioul careului, l-a lobat pe portarul advers, însă mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 28 - Ocazie pentru Universitatea Craiova! Anzor Mekvabishvili a șutat putenric de la distanță, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

Minutul 3 - GOOOL Universitatea Craiova! Raul Silva trimite în poartă printre picioarele lui Târnovanu, după ce a recuperat mingea venită din bară.

A început partida!

Universitatea Craiova - FCSB, LIVE TEXT pe Sport.ro

Universitatea Craiova: L. Popescu - Căpățînă, Zajkov, Silva, Bancu - Crețu, Mekvabishvili - Danciu, Houri, Ivan - Markovic

Rezerve: Lazar, Vlădoiu, Soiri, Badelj, Ndong, Mateiu, Cîmpanu, Barbu, Bană, Mitriță, Blesa

FCSB: Târnovanu - Antwi, Lixandru, Dawa, Ov. Popescu - Alhassan, Șut, Olaru - Băluță, Miculescu, Oct. Popescu

Rezerve: Udrea, Vlad, V. Crețu, Panțîru, Haruț, Pandele, Chiricheș, Toma, Radaslavescu, Popa

Este o partidă cu miză pentru olteni în fața viitoarei campioane, pentru că Universitatea luptă pentru a încheia play-off-ul pe locul 2, de Europa.

Craiova vine după 2-1 în Giulești, FCSB vine deja campioană în Oltenia

Oltenii vin după un succes mare, 2-1 în Giuleşti, meci în care Alexandru Creţu a fost eroul craiovenilor, asta după ce i-a pasat decisiv lui Ivan, a scos o minge de pe linia porţii alb-albaştrilor şi a marcat în prelungiri golul victoriei.

De partea cealaltă, roş-albaştrii se deplasează în Bănie din postura de campioni, având la finalul primelor 37 de runde cel mai bun atac - 65 de goluri marcate, dar şi cea mai bună defensivă, doar 34 de goluri primite.

Ultimul FCSB - CS Universitatea Craiova s-a încheiat 2-0 luna trecută

Din 2014, cele două echipe s-au mai întâlnit de 35 de ori în principala competiţie internă, de 24 de ori s-au impus roş-albaştrii, de şase ori au câştigat oltenii, iar alte cinci partide s-au terminat la egalitate, scrie LPF.

Cea mai recentă dispută din campionat: 7 aprilie 2024, FCSB - Universitatea Craiova 2-0 (goluri Florinel Coman, Ştefan Vlădoiu - autogol).