VIDEO EXCLUSIV Europa & Conference League | Bayer Leverkusen - AS Roma 2-2, Olympiacos Pireu - Aston Villa 2-0

Bayer Leverkusen AS Roma Aston Villa Fiorentina olympiacos pireu Europa League Leverkusen
Data publicarii: Joi 09 Mai 2024, 23:59
Data actualizarii: Vineri 10 Mai 2024, 00:17
Atalanta - Bayer Leverkusen și Olympiacos - Fiorentina sunt finalele din Europa League și Conference League.

Bayer Leverkusen - AS Roma 2-2 (4-2, la general)

Minutul 90+8: Final de meci! Bayer Leverkusen se califică în finala Europa League, unde va întâlni Atalanta. Ultimul act e programat pe 22 mai, la Dublin.

Minutul 90+6: GOOOOL Leverkusen! Josip Stanisic finalizează superb și menține recordul lui Leverkusen în viață! Echipa lui Xabi Alonso a ajuns la 49 de meciuri consecutive fără înfrângere.

Minutul 83: GOOOOL Leverkusen! Gianluca Mancini nu a avut noroc! Italianul a încercat să respingă o centrare venită dintr-un corner dar trimite balonul în spatele propriului portar.

Minutul 74: Amine Adli primește o pasă preisă în careu și șutează dar execuția trece pe lângă bara dreaptă.

Minutul 66: GOOOOL AS Roma! Leandro Paredes se vede iar de la punctul cu var și nu ratează! Cu un șut foarte bine plasat, fix lângă bara din partea stângă, portarul germanilor a rămas spectator.

Minutul 63: Grimaldo îi trimite o pasă precisă lui Jonas Hofmann dar germanul trimite un şut slab, care ajunge în tribune.

Minutul 59: Jonas Hofmann a primit o pasă perfectă în careu, dar finalizarea a lăsat de dorit. Atacantul nu a prins balonul cum trebuie şi i-a ușurat treaba portarului advers.

Minutul 50: Bryan Cristante şutează din șase metri, pe mijloc, dar Matej Kovar are reflexele la el și respinge.

Minutul 45: Start de repriză secundă!

Prima repriză

Minutul 45+4: Final de primă repriză!

Minutul 43: GOOOOL AS Roma! Leandro Paredes înscrie din penalty și italienii încă sunt în cărți pentru calificare! Argentinianul a avut curaj și a trimis pe mijloc.

Minutul 42: Alejandro Grimaldo primește un cartonaș galben.

Minutul 29: Ce ocazie! Palacios primeşte o pasă fantastică şi trimite un şut puternic de la marginea careului dar mingea a nimerit doar bara stângă.

Minutul 29: Nicola Zalewski vede cartonașul galben.

Minutul 28: Arbitrul Danny Makkelie îi arată cartonaşul galben lui Leandro Paredes.

Minutul 25: Adam Hlozek își încearcă norocul și trimite o torpilă către poartă, dintr-o lovitură liberă, dar portarul Mile Svilar a fost pe fază și a repins în corner.

Minutul 21: Leonardo Spinazzola s-a accidentat și are nevoie să părăsească terenul. Nicola Zalewski va intra în locul său.

Minutul 20: Gianluca Mancini intră într-un conflict cu Frimpong și primește un cartonaș galben.

Minutul 20: Edmond Tapsoba vede cartonașul galben.

Minutul 4: O centrare îl găsește pe Romelu Lukaku, dar Matej Kovar e pe poziție și interceptează mingea.

Minutul 1: Start de meci!

Echipe de start

Bayer Leverkusen: Kovar - Hincapie, Tah, Tapsoba; Frimpong, Palacios, Xhaka, Grimaldo; Adli, Hlozek, Hofmann

Antrenor: Xabi Alonso

AS Roma: Svilar -  Angelino, Mancini, Ndicka, Spinazzola; Cristante, Paredes, Pellegrini; Azmoun, Lukaku, El Shaarawy

Antrenor: Daniele De Rossi

Olympiacos - Aston Villa 2-0 (6-2, la general)

Minutul 90+4: Final de meci! Olympiacos se califică în finala Conference League, unde va întâlni Fiorentina. Ultimul act este programat pe 29 mai, la Atena.

Minutul 81 GOOOL Olympiacos!: Ayoub El Kaabi înscrie! Parcă se repetă meciul tur, marocanul a reușit "dubla"!

Minutul 53: Daniel Podence vede cartonașul galben.

Minutul 50: Ollie Watkins ratează o şansă uriaşă după a fost găsit cu o centrare în careu. Atacantul trimite o lovitură puternică cu capul, care se duce puţin peste bara transversală!

Minutul 45+4: Final de primă repriză!

Minutul 37: Konstantinos Fortounis primește o pasă precisă și trimite un şut frumos de la distanţă. Emiliano Martinez a fost atent și a respins pericolul.

Minutul 30: Rodinei Almeida vede cartonașul galben.

Minutul 27: Leon Bailey preia o pasă superbă în careu şi trimite o lovitură de cap dar mingea iese în afara terenului.

Minutul 25: Douglas Luiz trimite o execuție de la marginea careului dar Konstantinos Tzolakis a intervenit superb și respinge balonul.

Minutul 11: GOOOOL Olympiacos! Ayoub El Kaabi deschide scorul, după o pasă precisă în careu primită de la Quini.

Minutul 5: Moussa Diaby trimite o centrare în careu, dar fundașii echipei adverse au fost pe fază și au eliminat orice pericol.

Echipele de start

Olympiacos: Tzolakis - Rodinei, Carmo, Restos, Quini; Iborra, Hezze, Chiquinho, Podence, El Kaabi, Fortounis

Antrenor: Jose Luis Mendilibar

Aston Villa: Martinez - Cash, Carlos, Torres, Konsa, Digne, Bailey, McGinn, Luiz, Diaby, Watkins.

Antrenor: Unai Emery

Semifinalele Europa League și Conference League sunt LIVE pe Pro Arena și VOYO de la ora 22:00

Club Brugge - Fiorentina s-a terminat 1-1 în semifinala retur din Conference League disputată miercuri seara, după reușitele lui Maxim De Cuyper din minutul 21 și Lucas Beltran de pe finele meciului, în minutul 85.

Astfel, formația italiană a lui Vincenzo Italiano, învingătoare cu 4-3 la general, este prima finalistă, iar adversara va fi Olympiacos Pireu sau Aston Villa.

În tur, grecii s-au impus surprinzător pe terenul englezilor, scor 4-2.

Olympiacos Pireu - Aston Villa este LIVE pe VOYO de la ora 22:00, la fel ca semifinala Europa League dintre Bayer Leverkusen și AS Roma (2-0 pentru nemți în tur), în timp ce Atalanta - Olympique Marseille din EL (1-1 în tur) este LIVE pe Pro Arena și VOYO de la aceeași oră 22:00.

Golurile din semifinala retur din Conference League, Club Brugge - Fiorentina 1-1