VIDEO Jucătorul de la FCSB care l-a dat pe spate pe Gigi Becali: ”Ăsta e fotbalist”

Gigi Becali FCSB Ngezana Siyabonga Ngezana Superliga Gigi Becali
Data publicarii: Marti 26 Septembrie 2023, 10:04
Data actualizarii: Marti 26 Septembrie 2023, 10:05

Gigi Becali, patronul celor de la FCSB, a rămas impresionat de evoluția unui jucător după 5-2 cu Sepsi.

Siyabonga Ngezana (26 de ani) a fost transferat în această vară de la Kaizer Chiefs pentru 600.000 de euro și a impresionat în cele patru partide bifate până acum în tricoul FCSB-ului.

La meciul cu Sepsi, fundașul sud-african a evoluat în centrul defensivei alături de Mihai Lixandru (22 de ani), iar prestația sa l-a încântat pe Gigi Becali.

Și presa din Africa de Sud a scris despre partida disputată de FCSB la Sfântu Gheorghe, cu Sepsi.

Gigi Becali: ”Ăsta e fotbalist”

„S-a creat la mijloc.. Șut e mai bun ca toți mijlocașii pe care i-am avut. Recuperează o minge și dă un gol, câștigă un meci cu o execuție. Olaru e motorul, de fapt. În față nu mai spun, suntem ucigători. Orice minge care ajunge la noi e pericol de gol. O să vedem ce aduce Vulturar de acolo. Nu mă interesează Brazilia. Mă interesează doar Africa de Sud, 80% sunt ortodocși.

Ngezana... ăsta e fotbalist, el d-abia cum se formează pentru Europa. Încă nu și-a dat drumul, încă are emoții. Cu mingea la picior poate pleca, dovadă că încearcă. Să prindă curaj, ai să vezi”, a spus Gigi Becali.

VIDEO - Gigi Becali, după Sepsi OSK - FCSB 2-5

Sepsi OSK - FCSB 2-5. Vicecampioana, pe primul loc în Superligă

Adrian Șut a dat startul recitalului încă din al șaselea minut al confruntării. Darius Olaru a înscris, ulterior, un supergol de la marginea careului (minutul 11) și a dus scorul la 2-0 în favoarea roș-albaștrilor.

Sepsi OSK a redus din diferență în repriza secundă prin Safranko (51), dar FCSB a refăcut avantajul. Florinel Coman l-a învins pe Niczuly la doar șase minute diferență (57).

Totuși, covăsnenii au dat din nou semne de revenire. Cosmin Matei a țâșnit în banda stângă și i-a centrat lui Alimi, care a îndeplinit o simplă formalitate și l-a executat pe Târnovanu (60).

FCSB și-a dovedit clasa și a înscris două goluri rapide. Octavian Popescu a rupt plasa în minutul 69, iar Damjan Djokovic a transformat exemplar o lovitură de la 11 metri în minutul 75 și a închis tabela de marcaj la 5-2.