Un fost internațional român aruncă bomba: "El e jucătorul de la FCSB care poate pleca pe 10 milioane"

FCSB Dacian Varga Darius Olaru Superliga Superliga
Data publicarii: Marti 26 Septembrie 2023, 09:35
Data actualizarii: Marti 26 Septembrie 2023, 09:34

FCSB a învins-o în ultima etapă pe Sepsi OSK cu 5-2, la Sfântu Gheorghe.

Unul dintre jucătorii care s-au remarcat a fost Darius Olaru, care a reușit să înscrie un supergol în startul meciului și se claseze în vârful topului celor mai buni marcatori din campionat.

Mijlocașul împarte prima scenă alături de Albion Rrahmani (Rapid), Daniel Paraschiv (Hermannstadt) Aurelian Chițu (FCU Craiova) și Marko Dugandzic (ex-Rapid). Toți au șase goluri.

Dacian Varga, fost internațional român și campion cu Unirea Urziceni în sezonul 2008/09, când formația era dirijată de Dan Petrescu, a subliniat că Darius Olaru poate pleca de la FCSB oricând pentru 10 milioane de euro!

• Fostul jucător a mai evidențiat și că gruparea roș-albastră are cel mai bun marketing din campionatul României

„Man a plecat pe 12 milioane, juca extremă și a plecat. Olaru e golgheter, cu 6 goluri, la egalitate cu Chițu. Dacă are un impresar foarte bun poate pleca pe 10 milioane. FCSB are cel mai bun marketing din România. Pot cere 15 milioane ca să plece pe 7, dacă nu și mai mult”, a spus Dacian Varga, potrivit Playsport.

Darius Olaru se află la FCSB din ianuarie 2020. Cotat la 5.3 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, căpitanul vicecampioanei mai are contract cu echipa pregătită de Elias Charalambous până la finalul sezonului 2027/28.

Sepsi OSK - FCSB 2-5

Adrian Șut a dat startul recitalului încă din al șaselea minut al confruntării. Darius Olaru a înscris, ulterior, un supergol de la marginea careului (minutul 11) și a dus scorul la 2-0 în favoarea roș-albaștrilor.

Sepsi OSK a redus din diferență în repriza secundă prin Safranko (51), dar FCSB a refăcut avantajul. Florinel Coman l-a învins pe Niczuly la doar șase minute diferență (57).

Totuși, covăsnenii au dat din nou semne de revenire. Cosmin Matei a țâșnit în banda stângă și i-a centrat lui Alimi, care a îndeplinit o simplă formalitate și l-a executat pe Târnovanu (60).

FCSB și-a dovedit clasa și a înscris două goluri rapide. Octavian Popescu a rupt plasa în minutul 69, iar Damjan Djokovic a transformat exemplar o lovitură de la 11 metri în minutul 75 și a închis tabela de marcaj la 5-2.