Data publicarii: Luni 25 Septembrie 2023, 18:59
Data actualizarii: Luni 25 Septembrie 2023, 18:58

Sepsi OSK - FCSB s-a încheiat 2-5.

Cele două cluburi s-au înfruntat în a 10-a etapă a sezonului regulat din Superliga României pe stadionul „Sepsi” din Sfântu Gheorghe. Arena covăsnenilor a fost plină ochi împotriva FCSB-ului.

Jurnaliștii din Africa de Sud au scris despre partida roș-albaștrilor de la Sfântu Gheorghe și au evidenția că Siyabonga Ngezana, fotbalistul transferat de FCSB în perioada de mercato recent încheiată, a revenit în primul „11” al vicecampioanei.

„Într-o întâlnire palpitantă din Superliga României, Siyabonga Ngezana a revenit triumfător în formația de start a FCSB-ului și a contribuit semnificativ la victoria răsunătoare cu 5-2 contra lui Sepsi OSK. Această victorie nu numai că a evidențiat priceperea lui Ngezana în apărare, dar a și consolidat poziția FCSB-ului în fruntea clasamentului, creând un avantaj de şase puncte în faţa celor de la CFR Cluj, având şi două meciuri în plus disputate.

Ngezana, care ratase în mod surprinzător meciul anterior împotriva lui Hermannstadt, a fost din nou în lumina reflectoarelor, după ce și-a reluat rolul în '11'-le de start al FCSB-ului. Fostul fotbalist de la Kaizer Chiefs, care a câștigat recent premiul de 'Omul meciului' pentru performanța sa excepțională din meciul cu Farul, și-a demonstrat forma bună și a oferit o bază solidă în apărare pentru giganții români”, au scris jurnaliștii de la The CoverUp.

Sepsi OSK - FCSB 2-5

Adrian Șut a dat startul recitalului încă din al șaselea minut al confruntării. Darius Olaru a înscris, ulterior, un supergol de la marginea careului (minutul 11) și a dus scorul la 2-0 în favoarea roș-albaștrilor.

Sepsi OSK a redus din diferență în repriza secundă prin Safranko (51), dar FCSB a refăcut avantajul. Florinel Coman l-a învins pe Niczuly la doar șase minute diferență (57).

Totuși, covăsnenii au dat din nou semne de revenire. Cosmin Matei a țâșnit în banda stângă și i-a centrat lui Alimi, care a îndeplinit o simplă formalitate și l-a executat pe Târnovanu (60).

FCSB și-a dovedit clasa și a înscris două goluri rapide. Octavian Popescu a rupt plasa în minutul 69, iar Damjan Djokovic a transformat exemplar o lovitură de la 11 metri în minutul 75 și a închis tabela de marcaj la 5-2.