Gigi Becali a vorbit despre schimbările din meciul cu CFR Cluj: „Nici nu aveam habar!” Motivul absenței lui Vinicius din 'primul 11'

Gigi Becali CFR Cluj FCSB Liga 1 Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 24 Ianuarie 2022, 08:18
Data actualizarii: Luni 24 Ianuarie 2022, 09:11

FCSB și CFR Cluj au încheiat la egalitate derby-ul primei etape din an, 3-3.

Primele două echipe din Liga 1 rămân la distanță de 10 puncte în clasament după rezultatul obținut pe Arena Națională. Octavian Popescu a deschis scorul, în  minutul 24, cu un șut superb, de la peste 20 de metri. Ardelenii au repicat rapid, prin Debeljuh, care a marcat în minutul 36, cu noroc, după ce balonul l-a lovit în spate.

CFR a intrat cu avantaj la pauză, după ce același Debeljuh a mai punctat o dată, în minutul 40. Cu trei schimbări făcute la pauză, FCSB a reușit să restabilească egalitatea, prin Valentin Gheorghe, în minutul 71. Șase minute mai târziu, Chipciu o ducea pe CFR din nou în avantaj, însă Iulian Cristea a dat lovitura finală pe Arena Națională, în al treilea minut de prelungiri.

Gigi Becali, despre schimbări: „Mi-a zis echipa azi, habar nu aveam că nu avem fundașii laterali!”

Patronul roș-albaștrilor a vorbit după remiza obținută de echipa sa și s-a arătat mulțumit de rezultat. Becali a comentat și schimbările făcute la pauză, punctând că au fost făcute de antrenorul echipei, Toni Petrea, dar și faptul că nu intervine în schimbări cât timp echipa lui merge bine.

Totodată, finanțatorul echipei de pe poziția a doua din clasamentul Ligii 1 a dezvăluit că a discutat cu tehnicianul echipei sale înainte de meci, atunci când i-a comunicat echipa, dar și faptul că nu se poate baza pe fundașii laterali Vali Crețu și Radunovic, din cauza suspendărilor.

Gigi Becali a lămurit și una dintre cele mai mari întrebări ale partidei, motivul absenței lui Paulo Vinicius din 'primul 11'. Petrea i-a transmis că a decis să îl folosească în a doua parte, motivând că brazilianul s-a alăturat mai târziu echipei și nu este la fel de bine pregătit.

„Și de rezultat sunt mulțumit pentru că, atunci când marchezi și egalezi în ultimul minut, e normal că ești mulțumit. Suntem la mâna noastră, trebuie să luăm jocul cum a fost, am fost conduși 2-1 și 3-2. Golurile alea date, cu spatele, cu nu știu ce, le-au făcut de la ocaziile lor. Au jucat fotbal în prima repriză.

În a doua repriză, nu vreau să mă întrebați. A făcut antrenorul schimbările, n-are rost să mai comentăm lucrurile astea pentru că nu e frumos. Eu nu mă bag dacă merge echipa, avem 10-15 victorii la rând, cum să mă bag? Face omul schimbările, el face tot.

Nu discut eu, am discutat de două ori înainte de meci și mi-a spus echipa, mi-a zis că n-avem fundașii laterali, eu habar n-aveam. I-am spus: 'Bine, mă, joacă cum vrei tu'. Echipa se știa, n-avem ce. Mi-a spus că o să joace fără Vinicius pentru că a venit mai târziu. N-am înțeles, am zis să joace ce vrea.

Ce mă bucură pe mine e a doua repriză, care e consecința primei reprize. Ei au alergat foarte mult și în a doua repriză n-au mai putut. S-a jucat la o poartă, unul era KO și celălalt dădea. A dat o directă tot din greșeala fundașilor centrali, o aiureală, o fază fixă”, a declarat Gigi Becali pentru Digi Sport.

Sursa foto: Facebook FCSB