FOTO Gigi Becali a trecut la următorul nivel! De la „semischimbare”, la schimbarea sistemului de joc la pauză

Gigi Becali CFR Cluj FCSB Liga 1 Superliga Gigi Becali
Data publicarii: Duminica 23 Ianuarie 2022, 21:23
Data actualizarii: Duminica 23 Ianuarie 2022, 22:18

Patronul FCSB, Gigi Becali, decizie surprinzătoare în debutul reprizei secunde a meciului FCSB - CFR Cluj, din etapa 22 a Ligii 1.

FCSB a început bine partida cu CFR Cluj. În minutul 24, Tavi Popescu deschidea scorul printr-o execuție de zile mare. Doar 12 minute a durat bucuria „roș-albaștrilor”, care s-au văzut egalați de Debeljuh, în minutul 36. Patru minute mai târziu, ardelenii au trecut la conducerea meciului, după încă un gol al croatului.

Rezultatul înregistrat la pauză, 1-2, l-a nemulțumit pe Gigi Becali, care a efectuat trei schimbări în startul părții secunde.

• Gigi Becali

Dumiter l-a înlocuit pe Keșeru, Vinicius i-a luat locul pe teren lui Haruț, în timp ce Vali Gheorghe a intrat în locul lui Ovidiu Popescu.

Mutarile efectuate la pauză, au dus la schimbarea sistemului de joc al FCSB, care a trecut la o apărare cu trei fundași, după ce a început partida în sistemul 4-3-3.

În decursul timpului, Gigi Becali ne-a obișnuit cu numărul mare de schimbări de la pauză

Gigi Becali a dezvăluit cum funcționează relația sa cu antrenorii de la FCSB.

„Eu i-am spus așa: nu mă interesează, nu fac eu schimbările. Ce fac eu? Nu spun pe cine să bage. Eu am zis că am dat niște bani, echipa o faci tu. Eu când mă bag la schimbări spun pe cine nu mai vreau să văd în teren. Tu bagi pe cine vrei.

Eu spun pe cine nu vreau să văd, fac semischimbare, nu schimbare pentru că nu vreau să mă enervez! Eu stau și mă uit la meci și văd pe un jucător. Nu are atitudine, schimbă-l, nu spun pe cine să bagi! Dacă ești antrenor și cunoști echipa bagă pe cine vrei, dar fă schimbare!”, spunea Gigi Becali în toamna anului 2019, pentru sport.ro.