CFR Cluj - FCU Craiova 2-0 | Victorie categorică pentru ardeleni, care se apropie de liderul FCSB

CFR Cluj FC U Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 01 Octombrie 2023, 22:59
Data actualizarii: Duminica 01 Octombrie 2023, 22:55

CFR Cluj s-a impus cu scorul de 2-0 în fața celor de la FCU Craiova și a urcat pe locul doi în clasament, la doar trei puncte distanță față de liderul FCSB.

CFR Cluj - FCU Craiova 2-0

Final de meci!

Minutul 64 - GOL anulat pentru CFR Cluj! Camora centrează în careu de pe partea stângă, Juricic reia cu capul și înscrie, însă reușita este anulată pe motiv de offside.

Minutul 62 - Ocazie pentru FCU Craiova! Bahassa îi pasează în careu lui Baetten, însă șutul său se oprește în plasa laterală.

Minutul 49 - Ocazie pentru FCU Craiova! Baeten șutează din interiorul careului, dar Sava respinge mingea în față.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 41 - Ocazie FCU Craiova! Compagnucci centrează în careul advers, mingea deviată ajunge la Negru, care șutează puternic, dar Sava blochează.

Minutul 30 - Ocazie pentru CFR Cluj! Otele îi pasează în careu lui Bîrligea, care trimite pentru Deac. Veteranul ardelenilor șutează, dar Robert Popa respinge în lateral.

Minutul 26 - GOOOL CFR Cluj! Bîrligea centrează în fața porții, Otele preia mingea și o ridică peste Popa, marcând al doilea gol al partidei.

Minutul 14 - Ocazie pentru FCU Craiova! Bahassa șutează din afara careului, însă Sava prinde mingea, fără emoții.

Minutul 10 - Ocazie pentru CFR Cluj! Otele șutează de la marginea careului, dar mingea este prinsă fără probleme de Popa.

Minutul 2 - GOOOL CFR Cluj! Camora dă lovitură în debutul partidei, marcând cu poarta goală, după o ieșire nesigură a portarului advers.

A început partida!

CFR Cluj - FCU Craiova: echipele de start

CFR Cluj: Sava - Mogoș, Kresic, Ajeti, Camora - Cvek, Tachtsidis, Muhar - Deac, Bîrligea, Otele

Rezerve: Hindrich, Bălgrădean - Morgan, R. Filip, Fica, Lucaci, L. Mihai, Jefte, Juricic

Antrenor: Andrea Mandorlini

FCU Craiova: Popa - Compagnucci, Lacroix, D. Henriques, R. Negru - S. Asamoah, V. Achim - Baeten, Bahassa, Van Durmen - Chițu

Rezerve: Gurău - Diamantis, Buta, Mascarenhas, V. Pop, Dr. Albu, Blidar, Ibrahim, Blănuță

Antrenor: Paul Răducan

CFR Cluj vine după înfrângerea din deplasare cu Rapid, scor 1-3, însă a câștigat în duelul de pe terenul Alexandriei din grupele Cupei României, scor 3-1. Ardelenii aveau patru victorii consecutive până la duelul din Giulești, dar sunt neînvinși pe teren propriu în acest sezon.

De cealaltă parte, FC U Craiova vine după înfrângerea din ultima etapă cu Oțelul Galați, de pe teren propriu, scor 0-1, dar a remizat cu Dinamo în grupele Cupei, scor 1-1. Oltenii au două înfrângeri și două victorii în deplasare în Superliga Românieie în acest sezon.

În sezonul trecut, FC U Craiova s-a impus în turul sezonului regulat, scor 3-1, dar CFR Cluj a întors rezultatul în retur. Cele două au disputat și barajul pentru Conference League, iar ardelenii au ieșit câștigători.