Surprize uriașe la Tokyo! Franța, Germania, Argentina și Spania s-au facut de râs în primele meciuri din grupe

Echipa Nationala de Fotbal echipa olimpica romania jocurile olimpice tokyo 2020 Tokyo 2020 turneu fotbal tokyo Jocurile Olimpice
Data publicarii: Vineri 23 Iulie 2021, 09:50
Data actualizarii: Vineri 23 Iulie 2021, 12:18

România a fost singura națională din Europa care a învins în primul meci disputat în turneul olimpic de fotbal de la Tokyo.

Dintre naționalele europene, doar România a învins Honduras greu, cu 1-0, după un autogol venit în minutele de prelungire ale primei reprize. Apoi, tricolorii au acuzat condițiile meteo și au făcut o repriză ștearsă, dar au reușit să își păstreze avantajul pe tabela de marcaj. Celelalte trei echipe din Europa nu s-au descurcat la fel de bine.

Spania, care a deplasat o echipă cu multe vedete din La Liga și este favorită la câștigarea titlului olimpic, nu a reușit să învingă Egiptul, smulgând un 0-0. Franța a fost spulberată de Mexic (4-1), în timp ce Brazilia s-a jucat cu Germania, învingând cu 4-2, dominând copios partida și mai având alte numeroase ocazii de poartă. O surpriză mare este și înfrângerea Argentinei, 0-2 în fața Australiei.

La ultima Olimpiada, în 2016, în Brazilia, medalia de aur a fost câștigată de țara gazdă, în timp ce pe următoarele poziții s-au aflat Germania (2), Nigeria (3) și Honduras (4).

Rezultatele din primele meciuri ale grupelor:

GRUPA A

Mexic - Franța 4-1

Vega (47), Cordova (55), Antuna (80), Aguirre (90+1) / Gignac (69 pen.)

4.Franța (0p (-3)

Următoarele meciuri: Franța - Africa de Sud (25 iulie / Saitama Stadium 2002, Saitama), Japonia - Mexic (25 iulie / Saitama Stadium 2002, Saitama)

4. Honduras 0p (-1)

Următoarele meciuri: Noua Zeelandă - Honduras (25 iulie / Kashima Stadium, Kashima), România - Coreea de Sud (25 iulie / 14.00 / Kashima Stadium, Kashima)

4. Argentina 0p (-2)

Următoarele meciuri: Egipt - Argentina (25 iulie / Sapporo Dome, Sapporo), Australia - Spania (25 iulie / Sapporo Dome, Sapporo)

GRUPA D

Coasta de Fildeș - Arabia Saudita 2-1

Al Amri (39 autogol), Kessie (66) / Al Dawsari (44)

Brazilia - Germania 4-2

Richarlison (7, 22, 30), Paulinho (90+5) / Amiri (57), Ache (84)

Clasament:

1. Brazilia 3p (+2)

2. Coasta de Fildeș 3p (+1)

3. Arabia Saudită 0p (-1)

4. Germania 0p (-2)

Următoarele meciuri: Brazilia - Coasta de Fildeș (25 iulie / International Stadium Yokohama, Yokohama), Arabia Saudită - Germania (25 iulie / International Stadium Yokohama, Yokohama)