Naomi Osaka Jocurile Olimpice Tokyo Tenis Jocurile Olimpice Jocurile Olimpice Naomi Osaka, umilită în turul 3 al Jocurilor Olimpice: japoneza rămâne fără medalie la Tokyo!
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 27 Iulie 2021, 08:43
Data actualizarii: Marti 27 Iulie 2021, 08:52

Naomi Osaka a ratat un obiectiv major setat pentru anul 2021, câștigarea unei medalii olimpice la Tokyo.

Cea mai mare dorință a japonezei Naomi Osaka pentru sezonul 2021 - câștigarea unei medalii la Jocurile Olimpice din Tokyo - va rămâne neconcretizată. Sportiva originară din orașul Osaka a fost eliminată din turneul olimpic de tenis în optimile de finală de către cehoaica Marketa Vondrousova (42 WTA), scor 6-1, 6-4.

Ușurința relevată de scor și de durata partidei - numai 70 de minute - indică una dintre cele mai neașteptate surprize ale turneului feminin de tenis.

• Naomi Osaka, umilită în turul 3 al Jocurilor Olimpice: japoneza rămâne fără medalie la Tokyo!

Ashleigh Barty și Naomi Osaka (numerele 1-2 WTA) au fost eliminate înainte de faza sferturilor

În urmă cu o zi, Marketa Vondrousova o învingea cu o lejeritate similară pe Mihaela Buzărnescu, de care a trecut, scor 6-1, 6-2 într-un timp de joc aproape identic, 68 de minute.

Vondrousova o așteaptă în sferturi pe învingătoarea meciului Paula Badosa (Spania, 29 WTA) vs. Nadia Podoroska (Argentina, 38 WTA).

La această ediție a Jocurilor Olimpice, Naomi Osaka a devenit prima jucătoare de tenis care aprinde flacăra olimpică în cadrul ceremoniei de deschidere.