Dennis Man, DEBUT pentru Parma! A primit 10 minute cu Napoli, dar nu a reusit sa isi ajute echipa! Pasa cu calcaiul pentru fotbalistul roman. Mihaila, doar rezerva

man Italia Parma Serie A Italia
Data publicarii: Duminica 31 Ianuarie 2021, 18:32
Data actualizarii: Luni 01 Februarie 2021, 00:36

Napoli s-a impus, fara probleme, in meciul de pe teren propriu cu Parma, 2-0.

Napoli 2-0 Parma

Napoli a invins in meciul cu Parma, din etapa cu numarul douazeci din Serie A. Elmas a deschis scorul in minutul 32, stabilind scorul primei reprize, iar Politano a inchis tabela in minutul 82.

• Napoli - Parma, LIVE TEXT de la ora 19:00 | Sansa imensa pentru Man! Fostul star de la FCSB este rezerva in meciul din aceasta seara si isi poate face debutul pentru italieni

Dennis Man a debutat in tricoul noii sale echipe, la doar trei zile de cand a semnat contractul. Extrema a fost introdusa in teren in minutul 79 al meciului, insa nu a reusit sa se remarce in cele aproximativ 15 minute de joc primite. Singurul moment de sclipire al sau a fost o pasa cu calcaiul pe care i-a dat-o lui Conti, insa fundasul a centrat gresit. Celalalt roman de la Parma, Mihaila a ramas pe banca de rezerve.

Parma este pe penultimul loc in clasament, cu 13 puncte obtinute in 20 de meciuri jucate.

FINAL

Min. 90+4: Dennis Man i-a pasat cu calaiul lui Conti, in jumatatea adversa, insa fundasul a centrat gresit.

Min. 82: GOOOOL Napoli! Politano a marit avantajul gazdelor cu un sut din interiorul careului!

Min. 79: Schimbare Parma! Dennis Man a fost introdus in teren!

Min. 32: GOOOOOL Napoli! Elmas deschide scorul pentru gazde!

Min. 1: A inceput partida!

Echipele de start:

Parma va juca impotriva lui Napoli, intr-un meci a etapei a 20-a din Serie A. Dennis Man a devenit cel mai scump transfer din istoria Ligii 1. Parma a platit pentru semnatura aradeanului 11 milioane de euro, iar Gigi Becali mai poate incasa alte 2 milioane de euro, in functie de anumite clauze din contractul lui Man. Fostul jucator de la FCSB a semnat o intelegere valabila pe 4 ani jumatate si va incasa un salariu de aproximativ 1 milion de euro pe sezon.

Pentru meciul din deplasarea de la Napoli, antrenorul Parmei, Roberto D'Aversa, a decis sa il lase pe banca rezerve atat pe Man, cat si pe Valentin Mihaila. Sambata, antrenorul italienilor a vorbit pentru prima data despre Dennis Man si a declarat ca jucatorul roman are nevoie de timp ca se creasca.

"Dennis Man este un jucator cu caracteristici pe care nu le aveam la echipa. Nu pot sa fac o evaluare ampla, s-a antrenat o singura data cu noi de dimineata. Dar este o investitie importanta, vine din campionatul Romaniei si, cu tot respectul, e o diferenta ca dificultate fata de Serie A. Are nevoie de timp ca sa creasca.

Oricum sefii clubului fac mutari multe in perioada de mercato, eu antrenez pe cine am la dispozitie. Misiunea mea e sa trimit in teren jucatorii cei mai in forma", a spus antrenorul Parmei inainte meciului cu Napoli.