VIDEO EXCLUSIV Victorie de moral pentru România! Și-a luat revanșa în fața naționalei din Insulele Feroe, în preliminariile Europeanului de handbal masculin

Romania - Insulele Feroe EURO 2024 preliminarii Handbal Masculin Xavi Pascual Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 11 Martie 2023, 18:33
Data actualizarii: Sambata 11 Martie 2023, 19:53

Meciul din Grupa 4 a preliminariilor pentru Campionatul European din 2024 s-a desfășurat în Sala Dinamo din București. Partida a fost live pe Pro Arena și VOYO.

ROMÂNIA - INSULELE FEROE 25-17

Final de meci! România obține o victorie importantă în cursa pentru calificarea la Campionatul European din 2024. Naționala antrenată de Xavi Pascual a trecut de Insulele Feroe, scor 25-17.

România reușește o repriză secundă bună, în care se desprind la opt goluri în minutul 16, scor 22-14.

În minutul 35, România păstrează avantajul de cinci goluri, scor 16-11. Portarul reprezentativei naționale a avut o prestație fabuloasă până acum, cu un procentaj de 50% la parade.

La pauză, naționala României conduce la o diferență de patru goluri, scor 14-10

În minutul 25, România s-a distanțat la cinci goluri diferență, scor 13-9.

În minutul 15, România reușește să se desprindă la o diferență de trei goluri, scor 8-5.

După primele șapte minute de joc, cele două reprezentative se află la egalitate, scor 3-3.

Partida se joacă ACUM și poate fi urmărită LIVE VIDEO pe PRO ARENA și VOYO.RO

ROMÂNIA - INSULELE FEROE, live de la 17:00

România a pierdut în deplasare meciul cu Insulele Feroe, pe 8 martie, scor 26-28, iar azi trebuie să spele rușinea în Sala Din

Reprezentativa României condusă de Xavi Pascual se situează pe locul al doilea în Grupa 4 din preliminariile EURO 2024. Dacă vor învinge în Sala Dinamo azi, Ionuț Iancu și colegii săi și-ar putea asigura cel puțin locul 3 în seria de calificare.

În unica încleștare disutată pe teren propriu în preliminarii EURO 2024, selecționata tricoloră a trecut de Ucraina, scor 34-26.

Cum se califică România la Euro 2024

La Campionatul European de anul viitor acced și patru din cele opt selecționate care vor încheia pe locul al treilea în grupe.

Se iau în calcul punctajele din partidele cu primele două naționale din grupa respectivă.

Ce a spus legendarul Birtalan după eșecul din Feroe

"Asta ne este valoarea, ăsta este modul în care privim lucrurile. Rezultatul este o consecință firească a ceea ce s-a făcut în handbal în ultima perioadă. Trebuie măsuri drastice, nu merge cu jumătăți de măsură. Păi dacă ne-a bătut Kosovo... Mâine-poimâine ne bate și Andorra. Mi-a fost rușine, m-am enervat de n-am mai putut. Și nu numai eu, ci toți colegii mei.

Dacă ne bătea Franța la 20 de goluri, nu zic nimic, tac din gură, nu mă deranjează. Dar când ne bat niște copii... Dar acești copii sunt foarte bine instruiți, știu mai mult handbal decât știm noi cu Humet și Kuduz cu tot. Păi cei doi au fost luați la națională ca fiind niște piese grele, dar ei au jucat slăbuț.

Au jucat doar 10 minute, la începutul reprizei a doua, când am egalat. Mai bine nu egalam, că așa am demonstrat că Feroe este o echipă modestă, dacă a pierdut un avantaj de 7 goluri în 8 minute. Deci ne-a bătut o echipă modestă. Chiar și așa, ei știu mai mult handbal decât știm noi. Handbaliști de 20 de ani joacă în campionatele Gemaniei și Danemarcei, unde ai noștri nu prea au acces", a declarat Ștefan Birtalan, într-un interviu pentru Sport.ro.

• Legendarul Birtalan e dublu campion mondial cu naționala României.
  • Reprezentativa masculină a României a cucerit de patru ori titlul mondial.
  • După 1989, România s-a calificat doar de două ori la turneul final al campionatului mondial: în 2009 - selecționer Aihan Omer / în 2011 - selecționer Vasile Stângă.