VIDEO Insulele Feroe - România a fost în direct pe Pro Arena & VOYO. Coșmar! Rușine istorică: ne-a bătut Feroe!

Insulele Feroe - Romania Europeanul de handbal masculin Handbal Xavi Pascual Handbal
Data publicarii: Miercuri 08 Martie 2023, 22:38
Data actualizarii: Miercuri 08 Martie 2023, 23:35

Meciul a fost transmis în direct de Pro Arena și VOYO.

Insulele Feroe - România se joacă ACUM pe Pro Arena & VOYO

Min. 60 Insulele Feroe - România 28-26: „Tricolorii” pierd.

Min. 53 Insulele Feroe - România 25-24: Feroezii sunt în continuare în avantaj.

Min. 41 Insulele Feroe - România 19-18: „Tricolorii” vin la un punct în spatele gazdelor.

Min. 35 Insulele Feroe - România 18-11: Feroezii încep bine și în startul reprizei secunde.

Min. 31 Insulele Feroe - România 15-9: Partea a doua începe acum.

Min. 30 Insulele Feroe - România 15-9: Pauză. „Tricolorii”, conduși la șase goluri de feroezi.

Min. 21 Insulele Feroe - România 13-8: Feroezii se distanțează înainte de sfârșitul primei reprize.

Min. 16 Insulele Feroe - România 8-7: Gazdele mențin o diferență minimă față de „tricolori”.

Min. 7 Insulele Feroe - România 4-3: Două minute eliminare la gazde. „Tricolorii” au avantajul unui om în plus.

Min. 1 Insulele Feroe - România 0-0: Arbitrul fluieră startul meciului de handbal masculin.

știre inițială

INSULELE FEROE - ROMÂNIA, de la 21:00

Chiar în ziua în care selecționerul României, spaniolul Xavi Pascual, împlinește vârsta de 55 ani, tricolorii dau o bătălie importantă în ecuația calificării.

În primele două dispute, jucătorii antrenaţi de Xavi Pascual au pierdut cu Austria (32-36) şi au învins Ucraina (34-26), astfel că au 2 puncte după primele două etape.

Din cele 32 de echipe naţionale aflate la startul calificărilor, 20 vor obţine ”biletul” pentru turneul final din 2024, găzduit de Germania, între 10-28 ianuarie. Patru echipe sunt calificate direct: gazda Germania, alături de medaliatele din 2022 - Suedia, Spania şi Danemarca. Naţionala României a participat ultima dată la un turneu final de Campionat European la ediţia din 1996, când s-a clasat pe locul 9 din 12 echipe participante.