CSM Bucuresti cs rapid divizia a handbal feminin Handbal Handbal feminin Handbal
Data publicarii: Miercuri 22 Martie 2023, 20:05
Data actualizarii: Joi 23 Martie 2023, 15:45

Pivotul Crina Pintea a urmărit meciul din tribune.

Confruntarea dintre CSM București DivA și CS Rapid DivA, din etapa a 19-a ligii secunde de handbal feminin s-a terminat cu scorul 31-26 în favoarea clubului finanțat de Primăria Municipiului București.

CSM București II, lot bun pentru nivelul Diviziei A

Meciul s-a disputat în Sala Apollo din București și a fost dominat de gazde, care au avut emoții doar timp de 10 minute, la mijlocul reprizei secunde, când rapidistele au revenit pe tabelă până la un gol distanță. Pentru echipa secundă a "tigroaicelor" au evoluat și câteva jucătoare din lotul echipei de senioare, precum Andreea Ailincăi, Mihaela Mihai și Ștefania Stoica, dar și câteva junioare din lotul lărgit al sfertfinalistei Champions League, precum Andreea Gheorghe, Irina Maxim, Mariam Mohamed sau Katia Supiala. La meci au asistat aproximativ 30 de spectatori, printre care Crina Pintea, care tocmai terminase antrenamentul în sala din Sectorul 3 și a rămas în tribune să-și urmărească sora și colegele la lucru.

Rapidistele cedaseră și în tur, în Giulești

În ciuda forcingului din repriza secundă, rapidistele nu au reușit să-și ia revanșa pentru înfrângerea din meciul tur (25-31 / 23 noiembrie 2022), nici să le răzbune pe colegele de la echipa de senioare, care nu le-au învins pe rivalele bucureștene niciodată în acest sezon (31-31 și 26-27 în campionat /  24-31 în Cupa României).

Momentan, CSM București ocupă locul 6 în Seria A a Diviziei A, cu 22 de puncte acumulate în 18 meciuri jucate, la 29 de puncte în spatele liderului CSU Știința București și cu 21 mai puțin decât CS Activ Prahova Ploiești, în timp ce echipa secundă a Rapidului se află chiar sub ea în clasament, cu 21 de puncte strânse în 17 partide disputate.

Meciul a fost unul disputat din punct de vedere fizic, cu CSM București având o talie mai mare și majoritatea jucătoarelor fiind campioane naționale de junioare în sezonul precedent. Meciul a fost unul liniștit în tribune, unde CSM a avut un singur suporter cu tobă și steag, iar fanii oaspeților au fost mult mai liniștiți decât la meciurile echipelor de senioare, când au înjurat-o pe Cristina Neagu și au iscat un adevărat scandal.