Încă un coechipier „de lux” pentru Rareș Ilie! Fostul coleg al lui Cristiano Ronaldo, dorit de Lucien Favre la Nice

Rares Ilie Cristiano Ronaldo Edinson Cavani Lucien Favre OGC Nice Franta
Data publicarii: Luni 15 August 2022, 09:15
Data actualizarii: Luni 15 August 2022, 09:26

Lucien Favre își mai dorește câțiva jucători până la finalul perioadei de transferuri.

OGC Nice a participat, până acum, în două etape în primul eșalon francez și a remizat de două ori cu Toulouse, pe teren advers (1-1) și cu Strasbourg, pe teren propriu (1-1).

În prima etapă, Rareș Ilie a fost rezervă și a intrat pe parcus, în schimb, în cea de-a doua, Lucien Favre l-a trimis încă din primul minut. Cu toate acestea, rezultatele nemulțumitoare l-au făcut pe antrenor să-și mai dorească un jucător în atac: Edinson Cavani și Bamba Dieng, conform publicației L'equipe.

Cavani, coleg cu Rareș Ilie

Uruguayanul s-a despărțit în această perioadă de mercato de Manchester United, din cauza terminării contractului. Atacantul cu șase titluri de campion în Ligue 1 cu Paris Saint-Germain nu și-a găsit, însă, până în această clipă, vreo echipă unde să pună pixul pe foaie.

Cavani ar fi o țintă importantă pentru Favre la Nice, uruguayanul ar lăsa o amprentă enormă asupra tinerilor clubului cu experiența pe care a dobândit-o de-a lungul anilor, mai ales că formația din Ligue 1 ar avea nevoie, având în vedere că media de vârstă nu depășește 24 de ani.

Pe lângă Edinson Cavani, Nice îl urmărește și pe Bamba Dieng, potrivit aceleiași surse de mai sus, însă, atacantul senegalez ar fi mai greu de ademenit. Dieng este legitimat la Marseille și mai are contract cu clubul respectiv până în 2024.

Rareș Ilie, notat cu 7,1 după Nice - Strasbourg

Rareș Ilie a avut o șansă importantă de a înscrie în minutul 30, când a trimis puțin pe lângă poarta lui Strasbourg. Ilie a văzut de pe teren ambele goluri. Nice a deschis scorul în minutul 35, după un penalty transformat de atacantul Andy Delort, iar Strasbourg a egalat după 10 minute scurse din repriza secundă, prin francezul Kevin Gameiro.

Pentru cele 76 de minute petrecute în teren, Rareș Ilie a fost notat cu 7,1 de publicația de specialitate Sofa Score, peste media echipei (6,89). Mijlocașul român a avut a cincea cea mai bună notă din tabăra lui Nice, după Andy Delort (7,6), Melvin Bard (7,4), Calvin Stengs (7,3) și Jean-Clair Todibo (7,2).