VIDEO Nervi întinși la cote maxime pe Stamford Bridge! Tuchel și Conte s-au luat la "harță" pe final, după ce Harry Kane a înscris în minutul 90+6

Chelsea vs Spurs Antonio Conte Premier League Thomas Tuchel Anglia
Data publicarii: Duminica 14 August 2022, 20:55
Data actualizarii: Duminica 14 August 2022, 20:53

Chelsea s-a duelat cu Tottenham Hotspur în derby-ul Londrei în etapa a doua din Premier League, scor 2-2.

Trupa de pe Stamford Bridge a intrat bine în joc, Marc Cucurella, noua achiziție a lui Thomas Tuchel, a executat un corner, iar Kalidou Koulibaly a împins mingea în poarta lui Lloris (19').

Spurs a egalat în partea a doua a meciului, prin Hojberg, în minutul 68, iar Sterling a pasat excelent pentru golul lui James care a restabilit avantajul creat în prima repriză de Chelsea (77').

Înainte de fluierul final al centralului Anthony Taylor, Harry Kane a marcat formidabil și a punctat pe tabelă, blocând scorul la 2-2. Tottenham, astfel, a câștigat un punct și și-a securizat, pentru moment, poziția a patra în vârful clasamentului.

Ce s-a întâmplat cu Tuchel și Conte

În timp ce echipele se pregăteau să meargă la vestiar, Thomas Tuchel și Antonio Conte s-au salutat și au dat noroc, însă, antrenorul lui Chelsea nu i-a dat drumul la mâna și s-a iscat o altercație verbală.

Jucătorii i-au despărțit pe cei doi antrenori, Tuchel i-a spus lui Conte să se uite la el și, cel mai probabil, a urmat un schimb de înjurături. Centralul Anthony Taylor le-a arătat cartonașul roșu ambilor tehnicieni, iar faza "incendiară" s-a domolit de la sine.

Chelsea - Tottenham 2-2

S-a simțit tensiunea și pe teren! La un corner executat de unul dintre fotbaliștii lui Tottenham, Romero l-a tras de păr pe Cucurella pentru a-și face loc.

Potrivit statisticilor oferite de FlashScore, Chelsea a avut o posesie mai bună, 64% - 36% au fost procentele, în favoarea grupării de pe Stamford Bridge. "Albaștrii" au stat mai bine și la capitolul ocazii de gol, 16-10, în schimb, Spurs a amenințat mai bine poarta adversă: 5-3 la șuturi pe poartă.