VIDEO S-a întors „El Matador” Cavani, la 37 de ani: a marcat în numai 16 minute cât în ultimele opt luni

Edinson Cavani Boca Juniors Fotbal extern
Data publicarii: Luni 04 Martie 2024, 18:55
Data actualizarii: Luni 04 Martie 2024, 18:54
La 37 de ani, Edinson Cavani trăiește din nou forma de altădată.

Fost atacant la cluburi precum PSG, Napoli sau Manchester United, Cavani tocmai a reușit primul său hat-trick pentru Boca Juniors.

Cavani, hat-trick spectaculos pentru Boca!

Vârful din Uruguay a rezolvat de unul singur meciul împotriva celor de la Belgrano, scor 3-2, în prima ligă din Argentina. Cavani a punctat de trei ori în 16 minute! A egalat la unu în minutul 63, apoi a punctat pentru 2-1 și 3-1 în minutele 73 și 79.

Au fost primele goluri ale lui Cavani în acest sezon, după patru meciuri de „secetă”. Transferat de Boca Juniors în vara lui 2023, de la Valencia, atacantul uruguayan are în total 6 goluri pentru noua sa echipă. Trei dintre ele marcate tocmai în weekend, cu Belgrano!

„A fost dificil pentru noi, trebuia să câștigăm pentru a ne reveni în acest început de sezon”, a spus la finalul jocului Edinson Cavani. După opt etape, Boca e pe locul 5 în grupa B din campionatul Argentinei, cu 13 puncte.

Edinson Cavani, 16 hat-trickuri în carieră! Ultimul data din ianuarie 2019

Deși a fost în criză de goluri în ultima vreme, Cavani a declarat că nu s-a simțit deloc sub presiune. „Peste perioadele dificile treci doar cu muncă multă, dăruire și cu știința că asta faci de mulți ani”, a mai zis uruguayanul.

Ultimul hat-trick din cariera lui Cavani fusese reușit în ianuarie 2019. Atacantul evolua atunci pentru PSG și a punctat de trei ori într-un 9-0 cu Guingamp, în a 21-a etapă din sezonul 2018-2019 din Ligue 1!

De-a lungul carierei, „El Matador” are în palmares nu mai puțin de 16 hat-trickuri. Nouă dintre ele le-a semnat în tricoul lui Napoli, cinci pentru PSG, iar unul l-a reușit pentru naționala țării sale.