Rareș Ilie, titular în premieră la Nice în Ligue 1!

Rares Ilie Ligue 1 Nice strasbourg Stranieri
Data publicarii: Duminica 14 August 2022, 17:27
Data actualizarii: Duminica 14 August 2022, 17:27

Rareș Ilie, jucătorul lui Nice, este titular în partida cu Strasbourg, contând pentru etapa a doua din Ligue 1, care se dispută astăzi, de la ora 18:05.

Antrenorul Lucien Favre a decis să înceapă cu Rareș Ilie din primul minut, spre deosebire de precedentul meci al lui Nice din Ligue 1, 1-1 contra lui Toulouse, când mijlocașul român a început meciul din postura de rezervă și a intrat pe teren în minutul 64.

Rareș Ilie, titular în Nice - Strasbourg

Nice va evolua într-un sistem 4-3-3, cu Rareș Ilie repartizat în partea dreaptă de la mijlocul terenului. În poarta echipei conduse de Lucien Favre debutează Kasper Schmeichel, goalkeeper-ul transferat recent de la Leicester.

Nice - Strasbourg | Echipele de start

• Nice: Schmeichel - Lotomba, Todibo, Dante, Bard - Ilie, Lemina, Thuram - Stengs, Delort, Gouiri
  • Strasbourg: Sels - Djiku, Nyamsi, Le Marchand - Delaine, Thomasson, Aholou, Bellegarde, Lienard - Diallo, Gameiro

În prima etapă din Ligue 1, Nice a remizat contra lui Toulouse, scor 1-1, în timp ce Strasbourg a cedat pe teren propriu împotriva lui AS Monaco, 1-2.

În stagiunea precedentă, Nice și Strasbourg au fost separate la final de doar trei puncte. Noua echipă a lui Rareș Ilie a încheiat pe locul 5, cu 66 de puncte, în timp ce Strasbourg a terminat pe 6, cu 63.