Zenit Sankt Petersburg Ajax Amsterdam Liverpool Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 24 Octombrie 2021, 23:07
Data actualizarii: Duminica 24 Octombrie 2021, 23:23

A fost spectacol în fotbalul european!

Duminică a fost o zi cu adevărat specială pentru fotbalul din Europa, fiind programate multe dintre derby-urile marilor campionate, de la deja cunoscutul El Clasico, până la derby-ul campionatului rus: Zenit Sankt Petersburg - Spartak Moscova.

Pe lângă spectacolul de pe Old Trafford, acolo unde Liverpool a îngenunchiat-o pe Manchester United, 0-5, dar și cel din Spania, unde Real a câștigat al patrulea El Clasico consecutiv, 2-1, au existat și alte derby-uri care au atras atenția.

Unele rezultate au fost de-a dreptul spectaculoase. În derby-ul Rusiei, Zenit a distrus-o pe Spartak Moscova cu 7-1. 4-0 avea la pauză Sankt Petersburg în meciul de pe teren propriu, în timp ce oaspeții au reușit să înscrie singurul gol, în minutul 53, prin Promes.

Ajax și-a confirmat încă o dată forma extrem de bună și capacitatea de a înscrie multe goluri. Astfel, derby-ul campionatului, cu PSV, ocupanta locului secund din clasament, s-a încheiat 5-0.