Și-a lovit cu pumnul un adversar și a ratat un penalty cu Irlanda! Ronaldo, car de nervi în preliminariile Mondialului

Data publicarii: Miercuri 01 Septembrie 2021, 22:27
Data actualizarii: Joi 02 Septembrie 2021, 00:40

Portugalia și Irlanda s-au întâlnit în preliminariile Campionatului Mondial din 2022.

Naționala lui Ronaldo se află pe primul loc în grupă după primele patru meciuri ale preliminariilor, cu zece puncte obținute. Meciul de pe teren propriu cu Irlanda are o însemnătate aparte pentru Cristiano Ronaldo, care a devenit fotbalisitul cu cele mai multe goluri înscrise pentru națională.

Căpitanul lusitanilor a avut și prima astfel de șansă, în minutul 15, după ce Bruno Fernandes a fost faultat în careu, iar arbitrul a acordat lovitură de la 11 metri pentru Portugalia. Ronaldo a fost cel care a fost desemnat să execute, însă ce a urmat a surprins pe toți.

• Sigur a fost el?! Cristiano Ronaldo a ratat penalty cu Irlanda! Superstarul portughez și-a lovit furios un adversar

Superstarul portughez și-a luat avânt pentru a executa în forță, însă portarul Irlandei nu a ezitat, intuind colțul în care va trage Ronaldo și a apărat penalty-ul. Ulterior, jucătorul recent transferat de Manchester United a reușit să înscrie în minutele 89 și 90+6, aducând victoria naționalei sale și doborând recordul mult așteptat.

Gestul urât al portughezului

Înainte să execute lovitura de pedeapsă, Ronaldo a fost protagonistul unui moment tensionat. În timp ce își așeza balonul la punctul cu var, Dara O'Shea i-a mutat balonul cu piciorul, moment în care căpitanul naționalei Portugaliei a avut o ieșire nervoasă.

Furios pentru gestul jucătorului, Cristiano Ronaldo s-a dus către adversar și l-a lovit cu pumnul. Arbitrul nu a reacționat în fața gestului său.

Ronaldo, golgheter la Euro 2020

Deși Portugalia a fost eliminată în optimile de finală ale Euro 2020 de Belgia, 1-0, Cristiano Ronaldo, care a înscris până atunci 5 goluri, a fost desemnat golgheterul competiției.

Înainte de startul meciului cu Irlanda, Ronaldo și-a primit și trofeul pentru „Cel mai bun marcator”, pe care l-a prezentat suporterilor aflați în tribune.