VIDEO EXCLUSIV Reacția lui Erik ten Hag după ce United a pierdut finala FA Cup: "Suntem singura echipă capabilă să o învingem pe City"

Data publicarii: Sambata 03 Iunie 2023, 20:33
Data actualizarii: Sambata 03 Iunie 2023, 20:47

Manchester City a cucerit FA Cup, competiţie în finala căreia a învins-o cu scorul de 2-1 pe marea sa rivală Manchester United, pe stadionul Wembley.

Ilkay Gundogan a marcat ambele goluri ale "cetățenilor", primul dintre ele după doar 13 secunde de la startul jocului, iar cel de-al doilea după pauză, în minutul 51.

Pentru Manchester United a marcat căpitanul Bruno Fernandes, care a transformat un penalty în minutul 33.

Manchester City, care a cucerit în urmă cu două săptămâni şi titlul de campioană a Angliei, are ocazia să realizeze o triplă istorică în acest sezon, dacă va câştiga şi finala Champions League, împotriva italienilor de la Inter Milano, pe 10 iunie.

Reacția lui Erik ten Hag după finala pierdută cu Manchester City

"Suntem distruși, dar sunt mândru de echipa mea. Am jucat bine, dar am luat două goluri ușor. Jucătorii au arătat spirit și o organizare foarte bună.

Am jucat împotriva lui City. Echipa a arătat personalitate, vom deveni și mai buni. A fost un test pentru noi, nu l-am câștigat, dar putem lua multe lucruri pozitive pentru sezonul viitor. Suntem singura echipă din lume capabilă să lupte împotriva lui City", a declarat tehnicianul olandez.