VIDEO EXCLUSIV Remarcatul lui Costel Pantilimon după succesul lui Manchester City din FA Cup în fața lui United: „E omul bun la toate!”

Data publicarii: Sambata 03 Iunie 2023, 20:01
Data actualizarii: Luni 05 Iunie 2023, 13:57

Costel Pantilimon a numit jucător lui Manchester City care a făcut diferența în finala FA Cup câștigată în fața lui Manchester United.

Manchester City și Manchester United s-au întâlnit în finala FA Cup, în direct pe PRO Arena și VOYO, dar și LIVE VIDEO pe www.sport.ro.

Meciul a început cum nu se putea mai bine pentru „cetățeni”. Ilkay Gundogan (32 ani) a deschis scorul în secunda 13, cu un șut dintr-o bucată din afara careului, și a izbutit să-și treacă în cont cea mai rapidă reușită din istoria ultimului act din FA Cup

Tot mijlocașul central avea să lovească și în repriza secundă. După un 1-1 la pauză, Bruno Fernandes (28 ani) egalând dintr-o lovitură de pedeapsă în minutul 33, Gundogan a mai înscris cu un voleu, tot din afara careului, și l-a învins a doua oară pe David de Gea (32 ani).

Costel Pantilimon, impresionat de Ilkay Gundogan

Evoluția lui Gundogan l-a încântat și pe Costel Pantilimon. Fostul portar al lui Manchester City îl consideră pe neamț, mai ales în acest sezon, omul de care Pep Guardiola are nevoie în momentele decisive.

„A fost un meci foarte echilibrat. Multă posesie, ocazii foarte puține. Dar, până la urmă, Gundogan iarăși a ieșit în evidență. E omul bun la toate. Uite, două goluri frumoase, te așteptai cumva la un joc foarte bun. Mă așteptam la un joc pe contre, dar a fost un joc foarte echilibrat.

Mă așteptam la un Haaland, să intre și Mahrez, dar a intrat Foden, dar Gundogan se arată încă o dată omul providențial, omul care are în buzunar goluri importante în momentele importante. Încă odată, și aștăzi, a făcut diferența”, a declarat Costel Pantilimon, în direct la PRO Arena.

• În acest sezon, mijlocașul central a fost utilizat de Pep Guardiola în 50 de meciuri în toate competițiile, în care a marcat 11 goluri și a oferit 7 pase decisive.
  • Conform Tansfermarkt, în prezent, cota căpitanului lui Manchester City este de 25 de milioane de euro. Apogeul l-a atins în decembrie 2019, când era evaluat la 50 de milioane de euro.