VIDEO EXCLUSIV Pep Guardiola, în lacrimi după succesul lui Manchester City în finala FA Cup. Recordul egalat de tehnicianul iberic

Data publicarii: Sambata 03 Iunie 2023, 19:10
Data actualizarii: Sambata 03 Iunie 2023, 19:23

Manchester City a cucerit FA Cup, competiţie în finala căreia a învins-o cu scorul de 2-1 pe marea sa rivală Manchester United, pe stadionul Wembley.

Ilkay Gundogan a marcat ambele goluri ale "cetățenilor", primul dintre ele după doar 13 secunde de la startul jocului, iar cel de-al doilea după pauză, în minutul 51.

Pentru Manchester United a marcat căpitanul Bruno Fernandes, care a transformat un penalty în minutul 33, în urma unui henţ în careu comis de Jack Grealish şi acordat de arbitru după consultarea VAR.

Manchester City, care a cucerit în urmă cu două săptămâni şi titlul de campioană a Angliei, are ocazia să realizeze o triplă istorică în acest sezon, dacă va câştiga şi finala Champions League, împotriva italienilor de la Inter Milano, pe 10 iunie.

Imagini emoționante cu Pep Guardiola

La finalul partidei, în timpul bucuriei câștigării trofeului FA Cup alături de suporteri, camerele de filmat l-au surprins pe tehnicianul iberic în lacrimi, fericit pentru succesul echipei sale.

După succesul din finala FA Cup, Pep Guardiola a devenit al treilea antrenor din istoria fotbalului britanic care reușește să câștige FA Cup și Premier League în același sezon, de mai multe ori, alături de Arsene Wenger (1997-1998, 2001-2002) și Alex Ferguson (1993-1994, 1995-1996, 1998-1999).