VIDEO Manchester City - Girona, 2-0, a fost LIVE pe Pro Arena & VOYO! Cum au înscris Kevin de Bruyne și Erling Haaland

Manchester City - Girona amical Erling Haaland Kevin De Bruyne Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 17 Decembrie 2022, 18:47
Data actualizarii: Sambata 17 Decembrie 2022, 18:47

Cele două echipe s-au duelat într-un amical pe „Academy Stadium” din Manchester.

Partida arbitrată de centralul englez, Pawson, s-a terminat 2-0 grație reușitelor lui Kevin de Bruyne din minutul cinci, respectiv Erling Haaland, în minutul 18.

Starul Belgiei a speculat o eroare în defensiva Gironei, după ce Gazzaniga a pasat greșit. Kevin de Bruyne a luat fața oponenților și l-a pedepsit pe portar, deblocând tabela rapid.

Același jucător a fost decisiv și la golul doi. Manchester City a blocat un contraatac, mingea a ajuns la KDB care l-a văzut perfect pe Erling Haaland și i-a pasat. Atacantul „cetățenilor” a trimis puternic spre plasa din interior și a dus scorul la 2-0.

ECHIPELE DE START:

Manchester City: Ortega - Lewis, Charles, Katongo, Gomez - De Bruyne, Gundogan, Palmer - Mahrez, Haaland, Rogers;

Girona: Gazzaniga - Martinez, Bueno, Terrats, Gutierrez - Couto, Romeu, Garcia, Villa - Martin, Castellanos

Ce urmează pentru Manchester City

„Cetățenii” vor intra direct în pâine, după ce Campionatul Mondial organiza în Qatar, care a debutat pe 20 noiembrie, se va concretiza. Manchester City va primi vizita lui Liverpool pe „Etihad Stadium” în Carabao Cup.

În campionat, formația dirijată de Pep Guardiola se află pe locul doi, după 14 etape, cu 32 de puncte și la cinci distanță de liderul Arsenal.