CM 2022 I Croația - Maroc 2-1! În frunte cu Luka Modric, croații au obținut locul trei în Qatar și a doua medalie consecutivă la Mondiale

Campionatul Mondial din Qatar finala mica CM 2022 nationala Croatiei naționala Marocului CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 17 Decembrie 2022, 19:00
Data actualizarii: Sambata 17 Decembrie 2022, 18:56

Gvardiol și Orsic au înscris pentru Croația, în timp ce Dari a punctat pentru Maroc.

Croația - Maroc 2-1

Min. 90+7 FINAL! Croația a câștigat împotriva marocanilor și a obținut locul trei la Campionatul Mondial din Qatar.

Min. 90+6 La ultima fază! En-Nesyri se înalță și reia cu capul de lângă defensiva adversă. Mingea trece razant de bara transversală! Ocazie imensă pentru Maroc.

Min. 87 Kovacic se debarasează de un fundaș și rămâne singur cu portarul, dar șutul său este deosebit de slab. Croații puteau închide meciul.

Min. 71 Gvardiol țâsnește spre interiorul careului, primește o pasă grozavă și cade! Arbitrul îi face semn să se ridice. VAR-ul nu intervine momentan. Jocul continuă cu un atac periculos al Marocanilor, dar defensiva croată este pe fază și interceptează balonul.

Min. 47 Perisic îi pasează lui Orsic care trage puternic spre Bono. Mingea trece razant de stâlpul porții. Rămâne 2-1 pentru Croația.

Min. 46 Partea a doua începe acum.

Min. 45+3 Pauză! Au mai rămas 45 de minute până la aflarea locului trei de la Campionatul Mondial din Qatar.

Min. 43 GOOOOOOOL Croația! Orsic primește balonul în banda stângă și îl învinge pe Bono, după ce șutează fantastic cu latul spre vinclu! Mingea atinge bara și intră în poartă. Arabii, aproape să intre la pauză în dezavantaj.

Min. 37 En-Nesyri sare la cap și lovește din fața lui Perisic, însă balonul trece pe lângă poartă. Marocul își trece în cont o nouă fază periculoasă la poarta croaților.

Min. 32 Boufal țâsnește în banda stângă și încearcă un șut, dar mingea este interceptată. Marocanii cer lovitură de la colțul terenului, dar arbitrul ia decizia corectă: aut de poartă.

Min. 24 SuperBono! Croația speculează o eroare în defensiva Marocului, mingea ajunge la Modric care șutează puternic, iar portarul arab e atent și interceptează mingea.

Min. 18 Kramaric se înalță și trimite puternic cu capul, mingea prinde puțin efect, dar Bono intervine decisiv fără probleme și prinde balonul la piept. Ocazie bună pentru croați, careu caută să reintre în avantaj, după ce marocanii au marcat imediat după golul lui Gvardiol.

Min. 9 GOOOOOL Maroc! Incredibil! Dari restabilește egalitatea la doar două minute de la deblocarea tabelei. Marocanii revin în joc. Dari înscrie cu capul.

Min. 7 GOOOOL Croația! Gvardiol înscrie un supergol cu capul! Nicio șansă pentru portarul marocan, Bono! Europenii deschid scorul și pornesc cu dreptul în finala mică a Campionatului Mondial din Qatar.

Min. 3 Bono, aproape să înscrie în proprie poartă, după ce trimite mingea în afara terenului. Marocul răsuflă ușurată. Este doar corner pentru Croația, care începe în atac finala mică.

Min. 1 Arbitrul fluieră startul meciului.

ECHIPELE DE START:

Croația: Livakovic - Stanisic, Sutalo, Gvardiol - Orsic, Majer, Modric, Kovacic, Perisic -  Livaja, Kramaric

• Rezerve: Grbic, Ivusiic - Barisic, Brozovic, Budimir, Erlic, Jakic, Juranovic, Lovren, Pasalic, Petkovic, Sosa, Sucic, Vida, Vlasic
  • Antrenor: Zlatko Dalic

Maroc: Bono - Hakimi, Dari, El Yamiq, Attiat-Allah - Amrabat - Sabiri, El Khannouus - Ziyech, En Nesyri, Boufal

• Rezerve: Munir, Tagnaouti - Aboukhal, Aguerd, Amallah, Chair, Cheddira, Ez Abde, Hamdallah, Jabrane, Ounahi, Saiss, Zaroury
  • Antrenor: Walid Regragui

știre inițială

Selecţionata Croaţiei va întâlni echipa Marocului, revelaţia turneului, în finala mică a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, sâmbătă (17:00), pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan.

Croația - Maroc a fost 0-0 în faza grupelor de la CM 2022

Cele două echipe s-au mai întâlnit până acum de două ori, cel mai recent în grupa turneului final din Qatar, când scorul a fost egal, 0-0 (AICI desfășurarea partidei)

Primul lor meci direct a avut loc în 1996, în semifinalele turneului internaţional Cupa Regele Hassan al II-lea, rezultatul fiind tot egal, 2-2, însă Croaţia s-a impus la penalty-uri cu 7-6.

Parcursul Croației la CM 2022

Croaţia are doar o victorie în timpul regulamentar la Cupa Mondială după victoria sa din semifinalele ediţiei din 2018 (2-1 cu Anglia, după prelungiri), 4-1 cu cu Canada, în grupă la ediţia actuală.

Echipa antrenată de Zlatko Dalic a pierdut finala din Rusia, a făcut două egaluri în grupă în Qatar (0-0 cu Maroc şi 0-0 cu Belgia), iar apoi a trecut la loviturile de departajare de Japonia (optimi) şi Brazilia (sferturi), pierzând fără drept de apel semifinala cu Argentina (0-3).

Parcursul Marocului la CM 2022

''Leii din Atlas'' erau neînvinşi de şase meciuri înaintea semifinalei cu Franţa (0-2), după 2-2 cu Spania în ultimul lor meci din Rusia, 0-0 cu Croaţia, 2-0 cu Belgia, 2-1 cu Canada, în grupă în Qatar, 0-0 cu Spania în optimi (3-0 la loviturile de departajare) şi 1-0 cu Portugalia în sferturi.

Marocul este prima echipă arabă şi africană care a atins semifinalele Cupei Mondiale, iar selecţionerul Walid Regragui este primul antrenor arab care conduce o echipă naţională în faza eliminatorie a Cupei Mondiale.

Croația a mai câștigat o finală mică în 1998

Croaţia a mai jucat o dată pentru medaliile de bronz la Cupa Mondială, în 1998, învingând Olanda cu 2-1 la ediţia din Franţa.

Africanii nu au primit gol de la un adversar la ediţia din Qatar până în semifinale, singurul gol încasat până atunci fiind autogolul lui Nayef Aguerd în meciul cu Canada.

Maroc, fără trei fundași titulari, toți accidentați

Marocanii se confruntă cu mari probleme de lot, după ce au pierdut trei fundaşi titulari, toţi accidentaţi, Romain Saiss, Nayef Aguerd şi Noussair Mazraoui.

Arbitrul qatarian Abdulrahman Al Jassim va conduce la centru meciul pentru stabilirea ocupantei locului al treilea. Al Jassim îi va avea ca asistenţi pe compatrioţii săi Taleb Al Marri şi Saoud Ahmed Al Maqaleh, în timp ce arbitru de rezervă va fi brazilianul Raphael Claus.

Echipele probabile din Croația - Maroc

Croaţia: 1. Dominik Livakovic - 22. Josip Juranovic, 6. Dejan Lovren, 20. Josko Gvardiol, 19. Borna Sosa - 10. Luka Modric (căpitan), 8. Mateo Kovacic, 7. Lovro Majer - 13. Nikola Vlasic, 9. Andrej Kramaric, 4. Ivan Perisic

Selecţioner: Zlatko Dalic

Maroc: 1. Yassine Bounou - 2. Achraf Hakimi, 18. Jawad El-Yamiq, 20. Achraf Dari, 25. Yahya Attiat-Allah - 8. Azzedine Ounahi, 4. Sofyan Amrabat, 15. Selim Amallah - 7. Hakim Ziyech (căpitan), 19. Youssef En-Nesyri, 17. Sofiane Boufal

Selecţioner: Walid Regragui