VIDEO Arabii nu au avut milă de Lionel Messi! Gestul ironic făcut după ce Inter Miami a fost distrusă de Al Nassr

Arabia Saudita al nassr Inter Miami Lionel Messi Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 02 Februarie 2024, 08:06
Data actualizarii: Vineri 02 Februarie 2024, 08:19

Al Nassr a obținut o victorie categorică în partida amicală disputată în fața celor de la Inter Miami, impunându-se cu scorul de 6-0.

Lionel Messi a intrat pe teren în minutul 83, în meciul care s-a desfășurat la Riad, iar Cristiano Ronaldo nu a jucat, din cauza unei accidentări. Partida, prezentată ca fiind probabil ultima şansă pentru multiplii câştigători ai Balonului de Aur de a se înfrunta pe teren, a făcut parte dintr-un turneu amical la care a participat şi echipa Al Hilal, liderul din Saudi Pro League.

Inter Miami, care a început confruntarea cu Luis Suarez, Jordi Alba şi Sergio Busquets, a fost condusă cu 3-0 în minutul 12 şi nu a reprezentat o ameninţare pentru adversari.

Lionel Messi, ironizat de arabi

Turki Alalshikh, un apropiat al familiei regale din Arabia Saudită și președintele Autorității Generale a Sportului, a fost filmat în timp ce ridica șase degete, în momentul în care Lionel Messi a fost introdus pe teren, în minutul 84.

De ce a refuzat Inter Miami să joace un meci amical cu FC Barcelona

Ca în fiecare an, FC Barcelona va efectua un stagiu de pregătire în această vară, în Statele Unite ale Americii.

Pentru vara din 2024, Inter Miami a primit propunerea de a juca o partidă amicală împotriva celor de la FC Barcelona, însă clubul la care evoluează Lionel Messi a refuzat, ținând cont că în acea perioadă se pregătesc pentru Leagues Cup, competiție pe care a câștigat-o sezonul trecut.

În plus, tot în acea perioadă, Lionel Messi va fi la echipa națională, pentru Copa America, astfel că șansele ca fotbalistul să fi fost disponibil pentru un evenual meci ar fi fost extrem de mici, anunță Mundo Deportivo.