Game, set & match! Al Nassr i-a aplicat o lecție de fotbal lui Inter Miami și fără CR7

al nassr - inter miami Cristiano Ronaldo Lionel Messi Campionate externe
Data publicarii: Joi 01 Februarie 2024, 22:07
Data actualizarii: Joi 01 Februarie 2024, 22:08

Al Nassr și Inter Miami s-au duelat joi seară într-un amical de lux pe ”Kingdom Arena” din Riyadh.

Fără Cristiano Ronaldo, absent din cauza unei accidentări, Al Nassr s-a distrat cu Inter Miami. La capătul celor 90 de minute, tabela de marcaj a indicat 6-0 în favoarea arabilor.

Otavio a deschis scorul în al treilea minut de joc, din pasa lui Marcelo Brozovic. În minutul 10, Anderson Talisca a dus scorul la 2-0, iar două minute mai târziu, Aymeric Laporte a marcat un supergol de la 70 de metri.

În repriza secundă, Al Nassr nu s-a putut opri din dat goluri. Anderson Talisca a fructificat o lovitură de la 11 metri în minutul 51, iar Mohammed Maran a făcut ”manita” în minutul 68.

Tabela de marcaj a fost blocată de același Talisca. Fotbalistul a reușit hat-trick-ul în minutul 73 și a pus bazele la demolarea echipei din Major League Soccer (MLS), Inter Miami.

Cu Luis Suarez titular, Inter Miami a apelat la Lionel Messi abia în minutul 83, când doar o minune ar mai fi putut să-i salveze pe americani de la șocul de pe ”Kingdom Arena” din Riyadh.

Echipele de start

• Al Nassr: Ospina - Boushal, Al Amri, Laporte, Telles - Al Sulaiheem, Brozovic - Talisca, Otavio, Al Elewai, Maran
  • Inter Miami: Callender - Gressel, Aviles, Kryvtsov, Allen, Alba - Gregore, Busquets, Ruiz - Campana, Suarez

Înainte de meciul dintre cele două, Al Nassr venea după cinci partide fără înfrângere în toate competițiile, în timp ce Inter Miami a câștigat ultima dată la sfârșitul lui septembrie, în campionat.