Lucescu, invins acasa de Villarreal: 0-2 | AC Milan o egaleaza in prelungiri pe United: 1-1! AICI tot ce se intampla in Europa League

UEFA Europa League AC Milan Dinamo Kiev Manchester United Mircea Lucescu Europa League
Live Blog
Europa League
Data publicarii: Joi 11 Martie 2021, 19:29
Data actualizarii: Vineri 12 Martie 2021, 00:01

Urmarim si comentam impreuna cele mai tari meciuri din Europa League pe www.sport.ro si facebook.com/sport.ro.

00:00 12 Mar
Meciurile tur din optimile Europa League s-au incheiat! Ajax, AS Roma si Arsenal, dar si Villarreal, Granada si Tottenham pornesc cu prima sansa la calificare dupa victoriile din aceasta seara.

Duelurile in care lupta pentru un loc in sferturile de finala ale competitiei va fi acerba sunt Slavia Praga - Rangers si Manchester United - AC Milan, cele doua meciuri tur incheindu-se cu scorul de 1-1.

Partidele retur sunt programate joia viitoare, pe 18 martie. Cine se califica in Final 8? :)
22:52 11 Mar
S-a inscris in prima repriza in fiecare partida inceputa la ora 22:00! Cine s-a remarcat?

22:00 11 Mar

Au inceput celelalte 4 meciuri ale serii! Cine castiga? :)

21:52 11 Mar

Primele rezultate ale serii:

21:46 11 Mar

MANCHESTER UNITED 1-1 AC MILAN

Min. 90+2: GOOOL AC Milan!
Kjaer restabileste egalitatea in prelungiri.

Min. 52: GOOOL Villarreal!
Albiol a dublat avantajul spaniolilor in fata echipei lui Mircea Lucescu.

21:06 11 Mar

MANCHESTER UNITED 1-0 AC MILAN

Min. 50: GOOOL Manchester United!
Diallo deschide scorul cu un gol superb cu capul.

20:51 11 Mar
S-au incheiat primele 45 de minute! Cine a dat cel mai frumos gol al primei reprize? :)

20:29 11 Mar

DINAMO KIEV 0-1 VILLARREAL

Min. 30: GOOOL Villarreal!
Pau Torres deschide scorul cu un sut in poarta goala.

11:11 11 Mar

Incepe faza optimilor de finala din Europa League.

Capul de afis al acestei seri este fara indoiala meciul dintre Manchester United si AC Milan. Nu cu foarte mult timp in urma cei doi giganti ai fotbalului european se intalneau in fazele finale din Champions League, insa de cativa ani traverseaza un con de umbra la nivel european.

Manchester United a parasit Champions League dupa ce a terminat pe locul 3 in grupa din care au mai facut parte Paris Saint-Germain, RB Leipzig si Istanbul BB.

In urma cu 4 sezoane Manchester United a reusit sa castige trofeul Europa League, invingand in finala pe Ajax cu scorul de 2-0.

De partea cealalta, AC Milan a terminat pe primul loc grupa de Europa League din care au mai facut parte Lille, Sparta Praga si Celtic. Sezonul trecut milanezii nu au putut participa in cupele europene fiind exlusi dupa ce au incalcat anumite prevederi ale fair-play-ului financiar.

Echipa lui Stefano Pioli nu se va putea baza pentru meciul de pe Old Trafford pe Zlatan Ibrahimovic, care rateaza astfel duelul cu fosta sa echipa din cauza unei accidentari.

De asemenea, in aceasta seara echipa lui Mircea Lucescu, Dinamo Kiev, va avea parte de un duel extrem de dificil pe teren propriu cu Villarreal.

Un alt meci extrem de interesant este cel dintre AS Roma si Sahtior Donetsk.

Echipele din Premier League par a avea misiuni accesibile la prima vedere. Arsenal se deplaseaza la Pireu pentru meciul cu Olympiakos, in vreme ce Tottenham primeste vizita croatilor de la Dinamo Zagreb.

• Ibrahimovic rateaza duelul cu fosta sa echipa in SOCUL serii din Europa League! Mircea Lucescu are meci greu pe teren propriu cu Villarreal! Meciurile din turul optimilor Europa League, LIVE TEXT de la 20:00