Programul semifinalelor la Campionatul Mondial din Qatar. Când se vor juca Argentina - Croația și Franța - Maroc

qatar 2022 Argentina - Croatia Campionatul Mondial Franta - Maroc CM 2022
Data publicarii: Luni 12 Decembrie 2022, 16:41
Data actualizarii: Luni 12 Decembrie 2022, 16:42

Știm semifinalistele de la Campionatul Mondial din Qatar.

Argentina și Croația se vor întâlni în semifinalele Campionatului Mondial, după ce și-au învins adversarele la din sferturile de finală la loviturile de departajare. Sud-americanii au învins Olanda (2-2, 4-3 d.l.d.), în timp ce europenii s-au impus în fața Braziliei (0-0 / 4-2 d.l.d.).

În celelalte sferturi de finală, doar Franța și Maroc au pășit în față. „Cocoșul galic” au trecut cu 2-1 în fața britanicilor, care ar fi putut restabili egalitatea pe final, însă Harry Kane a ratat un penalty decisiv, în timp ce arabii i-au pus la punct pe lusitani grație reușitei lui En-Nesyri.

Semifinalele Campionatului Mondial din Qatar

Meciul care a adus calificarea „Cocoșului galic” în semifinale: Anglia - Franța 1-2

„Cocoșul galic” a început în forță meciul de pe „Al Bayt”. Aurelien Tchouameni a înscris o „bombă” în minutul 17 și a deblocat tabela în main event-ul serii de la Campionatul Mondial din Qatar.

În partea a doua a meciului, Harry Kane a restabilit egalitatea din penalty în minutul 54, dar reușita sa a fost anulată de golul lui Olivier Giroud din minutul 78.

Naționala dirijată de Gareth Southgate a avut șansa să modifice tabela pe final, după ce englezii au mai beneficiat de o lovitură de departajare. Tot Kane a executat, care de data asta a ratat și a pierdut șansa să ducă meciul în prelungiri.